Dla kogo jest ten kurs?
Dla użytkowników Windows, którzy chcą wiedzieć więcej o zachowaniu systemu operacyjnego i aplikacji działających pod jego kontrolą.
Poznamy Process Explorera, program z darmowego pakietu Sysinternals. Prezentuje on programistom i administratorom systemów o wiele więcej informacji, niż Menedżer Zadań dostępny standardowo w systemie Windows.
Wiedza wyniesiona z kursu przyda się, gdy twój Windows zacznie zamulać – dowiesz się, jak określić przyczyny problemów i jak im przeciwdziałać.
Co trzeba umieć?
Wystarczy umiejętność pobrania Process Explorera ze stron Microsoftu. Powinieneś orientować się, co to jest pamięć komputera i co robi w nim procesor, ale nie musisz mieć żadnego doświadczenia z narzędziami do diagnostyki systemu operacyjnego.
Czy trzeba znać język angielski?
Cały kurs jest nagrany po polsku i opublikowany na polskojęzycznej platformie edukacyjnej. Sam Process Explorer jest dostępny po angielsku, ale do rozpoczęcia pracy z nim wystarczy przetłumaczenie kilku-kilkunastu słów – na przykład w słowniku online.
Jak wyglądają nagrania wideo?
Poniżej znajdziesz fragmenty trzech rozdziałów. Większość nagrań to demonstracje różnych funkcji Process Explorera, ale spędzam też kilka chwil na objaśnieniu bardziej złożonych pojęć – jak „pamięć wirtualna” albo „rdzeń procesora”.
Spis treści mini-kursu
Oto tematy siedmiu rozdziałów składających się na kompletny mini-kurs
Rozdział 1 – interfejs użytkownika: podstawowe operacje w głównym oknie Process Explorera, zawartość okna informacji systemowych, szczegółowe okno informacji o jednym procesie, uruchamianie programu z podwyższonymi uprawnieniami i bez (czas nagrania 3:42)
Rozdział 2 – co to w ogóle jest „obciążenie procesora”: pogadanka o wielozadaniowości, wywłaszczaniu procesów, planiście systemowym, do tego kilka informacji przydatnych podczas diagnostyki programów działających pod Windows oraz co nieco o procesorach wielordzeniowych, procesach i wątkach (czas nagrania 6:20)
Rozdział 3 – obciążenie procesora: co kliknąć aby zobaczyć bieżące i historyczne obciążenie procesora generowane przez wybrany program. Charakterystyka programów jedno- i wielowątkowych (czas nagrania 2:05)
Rozdział 4 – zajętość pamięci: krótkie wprowadzenie teoretyczne dotyczące różnic między pamięcią wirtualną a fizyczną, przykład programu który nie wykorzystuje całej przydzielonej pamięci, sprawdzanie bieżącego stanu zajętości pamięci w systemie Windows (czas nagrania 4:33)
Rozdział 5 – czemu nie mogę skasować pliku: użycie Process Explorera w praktyce – demonstracja sposobu na odnalezienie procesu blokującego wskazany plik lub folder (czas nagrania 1:12)
Rozdział 6 – inne przydatne funkcje: jak wylogować innego użytkownika, jak wprowadzić system w stan hibernacji, jak odnaleźć proces odpowiedzialny za wskazane okno (czas nagrania 1:34)
Rozdział 7 – opcje konfiguracyjne: prezentacja kilku opcji o których warto pamiętać, m.in. możliwości dodania do tabeli wykresów prezentujących historię obciążenia CPU dla każdego procesu z osobna (czas nagrania 1:33)
Ile to kosztuje?
Mówiłem, że będzie tanio? Jest bardzo tanio. Wystarczy, że zrezygnujesz z jednej kawy na mieście i już stać cię na jego zakup! Kurs kosztuje…
17 złotych
(a duża latte w Starbucksie to 17.50 zł)
Pytania i odpowiedzi
Dlaczego ten kurs występuje w kategorii wagowej „mini”? Po pierwsze dlatego, że jest śmiesznie tani, po drugie – bo jest względnie krótki. Składa się na niego około 20 minut nagrań wideo podzielonych na siedem krótkich rozdziałów, wiedzę z nich wyniesioną możesz od razu wypróbować w praktyce!
Czy dostanę fakturę? Tak, faktura zostanie wystawiona automatycznie po udanej płatności i przysłana e-mailem na adres podany przy zakupie.
Jak realizowany jest dostęp do kursu? Wraz z Mini-Kursem Process Explorera debiutuje platforma edukacyjna bloga Informatyk Zakładowy. Po udanej płatności otrzymasz osobnego maila z danymi logowania.
Kup Mini-Kurs Process Explorera teraz!
Chyba, że kursu nie potrzebujesz. Wtedy nie kupuj. Pamiętaj jednak, że nikt tego nie sprawdza, to jest całkowicie poza systemem. Możesz kupić kurs nawet, gdy go nie potrzebujesz, i nikt się o tym nie dowie!
Autor kursu
Tomasz Zieliński, autor bloga Informatyk Zakładowy, zawodowy programista od 2003 roku, pasjonat bezpieczeństwa informatycznego. Rozwijał systemy finansowe dla NBP, tworzył i weryfikował zabezpieczenia bankowych aplikacji mobilnych, brał udział w pracach nad grą Angry Birds i wyszukiwarką internetową Microsoft Bing.