fbpx
Kategorie
Android Porady Rodzina

Co nowego w Google Family Link

Jednym z pierwszych artykułów opublikowanych na niniejszym blogu był tekst o aplikacji Google Family Link. Wciąż klika się on wyśmienicie, bo jest najbardziej kompletnym opisem tej apki w języku polskim. Dziś publikuję krótką informację o nowościach, które pojawiły się w Family Linku w marcu 2021.

Mowa m.in. o liście zawsze dozwolonych aplikacji, które pozostają dostępne dla dziecka nawet po wyczerpaniu limitu czasu korzystania z urządzenia. Poprzednio jedyną taką funkcją było wykonywanie połączeń telefonicznych – teraz możemy dorzucić tam komunikatory, dzienniczek elektroniczny, Teams oraz inne aplikacje potrzebne do zdalnych lekcji.

Artykuł z początku roku 2020 został już zaktualizowany, poniżej znajduje się wyłącznie opis zmian i nowości.

Limity czasu – nowe opcje

Aplikacja dla rodziców → ekran główny → sekcja „Aktywność w aplikacjach” → przycisk „Więcej” – przechodzimy do listy zainstalowanych programów. Gdy klikniemy przycisk obok któregoś z nich, zobaczymy rozszerzoną listę opcji. Ma ona teraz cztery pozycje, których znaczenie jest następujące:

  1. „Brak limitu” (tryb domyślny) – tłumaczenie może być mylące, aplikacja objęta jest standardowymi limitami dziennymi oraz porą snu
  2. „Zawsze zezwalaj” (nowość) – ta aplikacja będzie dostępna bez ograniczeń, ale tylko poza porą snu
  3. „Ustaw limit” – ta aplikacja będzie miała własny limit czasu korzystania, pora snu nadal pozostaje ważniejsza
  4. „Zablokuj” – ta aplikacja nie będzie dostępna dla dziecka

W statystykach dziennych, tygodniowych i miesięcznych rodzic zobaczy, ile czasu spędzono w aplikacjach zawsze dozwolonych a ile w pozostałych.

Nowy tryb ręcznego blokowania ekranu

Jeśli w choć jednej aplikacji skorzystaliśmy z wariantu „Zawsze zezwalaj”, w sekcji sterowania blokadą (główny panel zarządzania) pojawi się ikonka z trybikiem. Po jej kliknięciu możemy zdecydować, w jakim trybie realizowana będzie ręczna blokada urządzenia. Gdy piszę te słowa, menu nie jest jeszcze przetłumaczone – oto znaczenie dostępnych opcji:

  • Allow „always allowed” apps – Dopuszczaj „zawsze dozwolone” aplikacje
  • Block all apps – Blokuj wszystkie aplikacje

Pozycję drugą możemy chyba nazwać „trybem obiadowym”, bo bezwarunkowo blokuje ekran urządzenia. Domyślny ekran blokady, stosowany po wybraniu opcji pierwszej lub po przekroczeniu limitu czasu, wygląda jednak nieco inaczej – ma teraz przycisk pozwalający na skorzystanie z zawsze dozwolonych aplikacji.

Od lewej: nowa blokada z zawsze dozwolonymi aplikacjami; blokada „obiadowa”; czas snu
Blokada ręczna, wariant pozwalający na korzystanie z zawsze dozwolonych aplikacji
Blokada ręczna, wszystkie aplikacje zablokowane


Odblokowanie dostępu do urządzenia dziecka

Odblokowanie urządzenia – kodem rodzica lub hasłem do konta Google rodzica

Inną nowością wprowadzoną kilka tygodni temu jest możliwość zdjęcia blokady wprost z telefonu dziecka przy użyciu hasła do konta Google rodzica. Poprzednio było to możliwe jedynie za pomocą kodu wyświetlanego przez aplikację rodzica, co mogło sprawić spory problem w razie zgubienia telefonu lub pozostawienia go w domu.

Dwa dodatkowe drobne usprawnienia – w aplikacji rodzica, na liście urządzeń dziecka, widzimy teraz poziom naładowania baterii zaś komunikaty wysyłane rodzicowi e-mailem zostały spolonizowane.

Znane błędy

Niestety, mijają lata a Google nie naprawia nawet najbardziej irytujących usterek w Family Linku. Oto lista najczęściej spotykanych błędów (niektóre zależą od marki i modelu urządzenia):

Problem: czasem nie da się dokończyć procesu aktywacji Family Link na urządzeniu dziecka
Obejście: brak stuprocentowej metody, czasem pomaga aktualizacja wszystkiego w Google Play i późniejszy restart urządzenia

Problem: gdy urządzenie dziecka jest zablokowane, sygnał połączenia przychodzącego jest wyciszony
Obejście: NAJGORSZY BŁĄD, jedyny pewny sposób to ręczne odblokowanie telefonu przez rodzica przed wykonaniem połączenia albo wysłanie sygnału dźwiękowego aby dziecko go usłyszało i oddzwoniło (funkcja „Odtwarzaj dźwięk” na ekranie „Szczegóły urządzenia”, ona działa)

Problem: rodzic w przypływie szczerości ustawia na koncie Google dziecka prawdziwą datę urodzenia, wszystkie funkcje zostają natychmiast zdegradowane do poziomu zgodności z COPPA
Obejście: jeśli opcja edycji daty urodzenia dziecka stanie się niedostępna, pozostaje założyć dziecku nowe konto albo czekać, aż ukończy ono 13 lat

Problem: jeśli rodzic wyłączy możliwość śledzenia pozycji dziecka, ono samo nie może korzystać z GPS (np. w aplikacji Mapy)
Obejście: aktywować funkcję śledzenia urządzenia dziecka

Problem: jeśli rodzic raz wyrazi zgodę na instalację danej gry, to nawet po skasowaniu dziecko może zainstalować ją ponownie bez pytania
Obejście: jeśli chcemy skutecznie wycofać zgodę, należy usunąć daną pozycję z biblioteki aplikacji w sklepie Play na telefonie dziecka.

Zakończenie

Oto cytat z poprzedniego tekstu: Jeśli spodobał ci się ten artykuł, dołącz do Informatyka Zakładowego na Twitterze i Facebooku. Gdy piszę te słowa, w obu serwisach dostępne są jeszcze miejsca w pierwszej dziesiątce fanów.

Przebyliśmy razem długą drogę, łączna liczba obserwujących Zakładowego w social mediach dobija właśnie do dziesięciu tysięcy. Tymczasem zachęcam do subskrypcji newslettera – zero spamu i jeden mail na kilka tygodni a w gratisie e-book o tworzeniu kopii bezpieczeństwa. Formularz zapisu poniżej albo tutaj.



O autorze: zawodowy programista od 2003 roku, pasjonat bezpieczeństwa informatycznego. Rozwijał systemy finansowe dla NBP, tworzył i weryfikował zabezpieczenia bankowych aplikacji mobilnych, brał udział w pracach nad grą Angry Birds i wyszukiwarką internetową Microsoft Bing.

6 odpowiedzi na “Co nowego w Google Family Link”

Znany błąd: nie respektowanie limitów czasu na telefonie dziecka Xiaomi Redmi 8. Normalnie nie działa, po prostu… ale jak się nadpisze w danym dniu limit to załapuje. Do kolejnego dnia 🙁

Ja często widzę taki błąd: złe liczenie czasu używania telefonu i aplikacji. Zmiana tego czasu o kilka godzin w ciągu kilku minut. Tel. Dziecka to Samsung S6.

Może ktoś zna metodę na odpięcie telefonu od konta z kontrolą FamilyLink? Dziecko dostało nowszy telefon, stary chciałem wykorzystać do innych celów i nic nie mogę nic z nim zrobić bo nie ma uprawnień do factory reset czy też odinstalowania kontroli.

Zainstalowałem córce Family Link na telefonie Xiaomi i to jakaś masakra. nie działa jej NIC dosłownie NIC. nie pokazują się żadne aplikacje, nie ma nawet ikonek na pulpicie głównym. NIC się nie dzieje poza napisem „chwileczkę” który jest na ekranie CIAGLE i nic się nie zmienia. To jest jakaś masakra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *