Kategorie
Android Porady Rodzina

Zarządzamy telefonem dziecka – kompletny przewodnik po Google Family Link

Zarządzanie telefonem dziecka to temat-rzeka. Każdy rodzic ma swoją opinię na temat tego, kiedy kupić dziecku telefon, jakie limity czasowe wyznaczyć, na jakie aplikacje się godzić a których zabraniać. Dziś opiszę Family Link – darmowe narzędzie, które pomaga rodzicom w egzekwowaniu zasad korzystania przez dziecko z komórki z systemem Android. Nie zastąpi ono oczywiście rozmowy na temat tych zasad, za to pomoże w przestrzeganiu uzgodnionych reguł.

W tekście poniżej skupiam się na technicznej stronie korzystania z Family Linka. Przestrzegam przed pochopną aktywacją wszystkich możliwych filtrów i limitów. W swojej rodzinie korzystam na dobrą sprawę tylko z limitów czasowych i uważam, że przypadku dzieci i ich komórek lepiej z wyczuciem korygować dostrzeżone problemy, niż obsesyjnie im zapobiegać. Bardzo proszę o komentarze – to dopiero piąta notka w tym serwisie i tylko od Was mogę dowiedzieć się, czy taka forma przedstawiania treści jest przejrzysta a język – zrozumiały. Z góry dzięki!

Jak zorganizowany jest ten przewodnik?

W animacjach pokazujących dwa telefony, po lewej stronie będzie zawsze urządzenie rodzica a po prawej – urządzenie dziecka. Dla ciekawych – telefon rodzica to Nexus 5X z fabrycznym oprogramowaniem Android 8.1, telefon dziecka to HTC One M9 z alternatywnym oprogramowaniem Lineage (bazującym na Android 9).

WPROWADZENIE

Co to jest Family Link?

Family Link to program, który pozwala rodzicom na zarządzanie telefonami dzieci. Składa się z dwóch aplikacji – Family Link Dla Rodziców oraz Family Link Dla Dzieci i Nastolatków. Apka dla rodziców jest dostępna w wersjach dla Androida oraz iOS, aplikacja dla dzieci może być zainstalowana tylko na urządzeniu z systemem Android.

FamilyLink działa tylko na urządzeniach z jednym kontem użytkownika, więc nie da się zainstalować go na tablecie, na którym do własnych kont loguje się kilka osób.

Co to jest Grupa Rodzinna?

Grupa Rodzinna to funkcja pozwalająca powiązać do sześciu kont Google. Członkowie Grupy mogą korzystać z rodzinnych subskrypcji muzyki i filmów, dzielić się płatnymi aplikacjami czy używać jednego konta do opłacania zakupów w sklepie Play. Strona z informacjami znajduje się tutaj: https://families.google.com/

Co ważne dla nas, Grupa Rodzinna jest używana przez program Family Link. Dostępne są dwie role – rodzica oraz dziecka; grupę musi oczywiście założyć rodzic. Jeśli nie jeszcze nie masz własnej grupy, zostanie ona utworzona automatycznie podczas konfigurowania Family Linka.

Czy mogę odkrywać Family Link samodzielnie, próbując wszystkich opcji?

Tak – trzeba tylko pamiętać, że przynależność konta do Grupy rodzinnej wiąże się z pewnymi korzyściami, więc grupę rodzinną można zmienić tylko raz na 12 miesięcy. Najlepiej więc eksperymentować w Grupie z jednym rodzicem i jednym dzieckiem – zwracając uwagę, by role te były od początku przypisane do właściwych osób, kont i urządzeń.

Więcej informacji w pomocy Google

Na co Family Link pozwala rodzicowi?

Jako rodzic:

 • określisz godziny korzystania z urządzenia, dzienny limit czasu, indywidualne limity czasu używania wskazanych aplikacji
 • sprawdzisz lokalizację kontrolowanego urządzenia
 • będziesz kontrolować aplikacje zainstalowane na urządzeniu oraz ich uprawnienia
 • nałożysz filtry na wyniki wyszukiwania gier i aplikacji
 • nałożysz filtry na wyniki wyszukiwania w przeglądarce Chrome
 • zatwierdzisz lub opłacisz zakupy zainicjowane przez dziecko
 • będziesz zarządzać szczegółami konta Google dziecka

Na co Family Link nie pozwala rodzicowi?

Family Link nakłada następujące ograniczenia:

 • nie wyświetlisz zawartości ekranu telefonu dziecka
 • nie poznasz historii wyszukiwania
 • nie poznasz historii przeglądania w Chrome
 • nie poznasz ani nie zresetujesz hasła dziecka
 • nie przeczytasz e-maili ani wiadomości
 • nie podsłuchasz rozmów telefonicznych
 • nie odblokujesz urządzenia
 • nie skasujesz danych z urządzenia dziecka

Uwaga – konto dziecka do lat 13 (albo 16)

Dzięki amerykańskiej ustawie o ochronie dzieci w internecie (COPPA), dzieci poniżej 13 lat są traktowane w sposób szczególny – ustawa wymusza m.in. prawo wglądu rodziców w dane, jakie operator usługi przetwarza na temat ich dzieci. Google podaje jednak, że w Polsce wiek samodzielnego decydowania o własnym koncie to nie 13 a 16 lat, dodatkowo nigdzie nie jest wyjaśnione, na jakiej podstawie określana jest narodowość rodzica i dziecka (lokalizacja urządzenia? wybrany język? coś innego?). Teoretycznie dla młodszych dzieci konto Google powinno być tworzone przez rodzica kierującego Grupą rodzinną – wówczas konto takie będzie poddane dodatkowym obostrzeniom.

Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że obsługa nieletnich to dla wielkich firm internetowych zło konieczne a wiele ograniczeń wymuszonych przepisami (innymi w każdym z dziesiątków obsługiwanych krajów) jest niedostatecznie przetestowanych i działa wadliwie. W efekcie nieletni użytkownicy nałogowo kłamią odnośnie daty urodzenia, dzięki czemu unikają usterek a firmy mają tym mniejszą motywację, aby dostarczać produkt pozbawiony błędów.

W niniejszym tekście opisuję jak jest, a nie jak powinno być w idealnym świecie. Zakładam więc, że do Family Linka i Grupy rodzinnej założonej przez osobę dorosłą dołączamy istniejące konto Google dziecka a Google niekoniecznie (mrug mrug) będzie wiedzieć, że chodzi o dziecko.

INSTALACJA

Jak zainstalować Family Link na telefonach rodzica i dziecka?

Urządzenie, którym zarządzamy, musi mieć system Android w wersji 7 lub nowszej. Nie powinno być to problemem, bo wersja ta debiutowała w roku 2016 (sam Family Link – rok później).

Na urządzeniu dziecka zainstaluj aplikację Family Link dla dzieci i nastolatków

Na urządzeniu rodzica zainstaluj aplikację Family Link dla rodziców


Jak skonfigurować Family link, by z telefonu rodzica zarządzać telefonem dziecka?

Poniższy film prezentuje krok po kroku czynności, jakie należy wykonać na obu telefonach. Cały proces zajmie około 10 minut a w razie pomyłki zawsze można zacząć od nowa.

Ważniejsze kroki widoczne w filmie
00:11 – uruchamiamy aplikacje na obu telefonach, rozpoczynamy proces w aplikacji rodzica
00:47 – rodzic wyraża zgodę na utworzenie Grupy Rodzinnej
01:19 – dziecko przepisuje jednorazowy kod z aplikacji rodzica
01:50 – rodzic potwierdza, że chce nadzorować konto dziecka
02:01 – dziecko potwierdza swoim hasłem aktywację nadzoru Family Link
02:09 – dziecko potwierdza dołączenie do Grupy Rodzinnej
02:44 – dziecko potwierdza aktywację menedżera profilów czyli nadanie Family Linkowi specjalnych uprawnień do zarządzania telefonem
03:20 – rodzic i dziecko nadają nazwę urządzeniu dziecka i wybierają, które aplikacje pozostaną na urządzeniu obejmowanym nadzorem
04:23 – rodzic wybiera opcję samodzielnego zdefiniowania warunków nadzoru
04:29 – nadzór zostaje ustanowiony

FUNKCJE PROGRAMU

Poniżej znajdziesz opis wszystkich funkcji programu Family Link. Zaczniemy od tych, które najbardziej rzucają się w oczy – są pokazane w głównym panelu dziecka dodanego do Grupy Rodzinnej.

Pora snu

Rodzic określa godziny snu, podczas których urządzenie dziecka będzie nieaktywne. Godziny te mogą być różne dla każdego dnia tygodnia. Podczas blokady dziecko będzie miało możliwość odbierania i wykonywania połączeń telefonicznych (głosowych). Moim zdaniem jest to jedna z bardziej przydatnych funkcji Family Linka.

Limit dzienny

Rodzic określa dzienny limit czasu korzystania z urządzenia, przy czym „korzystaniem” jest czas pracy z włączonym ekranem. Godziny mogą być określane osobno dla każdego dnia tygodnia, po wyczerpaniu limitu urządzenie jest blokowane (z możliwością odbierania i wykonywania połączeń). Funkcja jest opcjonalna, nie musisz jej używać, jednak dla mnie jest kluczowa.

Ręczna blokada

Niezależnie od godzin snu i limitu dziennego rodzic może ręcznie zablokować lub odblokować urządzenie.

Dodatkowy czas (wygrywa z limitem dziennym i porą snu)

Rodzic może przydzielić dziecku dodatkowy czas korzystania z urządzenia. Licznik czasu dodatkowego startuje od razu, nie da się więc ustawić mniejszej wartości, niż czas pozostający obecnie do wykorzystania. Dodatkowy czas może też posłużyć jako czasowe zniesienie ręcznej blokady.

Lokalizacja urządzenia

Jeśli funkcja jest aktywna, rodzic może na żądanie pobrać i wyświetlić na mapie lokalizację urządzenia dziecka. Rodzic może też określić, jakimi metodami lokalizacja ma być określana (GPS / sieć GSM / okoliczne sieci Wifi) co będzie miało wpływ na dokładność oraz zużycie baterii.

O śledzeniu dziecka

Teraz napiszę trochę od siebie – nigdy nie poczułem potrzeby włączenia tej funkcji. Jeśli Dziedzic (dolne -naście lat) nie wraca do domu o umówionej godzinie – cóż, czekam aż wróci. Jeśli na dworze zapadły pełne ciemności, to zakładam buty i robię rundę po okolicznych boiskach, bo pewnie gra gdzieś z kolegami przy włączonych reflektorach i żaden z nich nie odnotował, że poza murawą jest już noc.

Ty też nie musisz wiedzieć przez 100% czasu, gdzie jest Twoje nieletnie dziecko. Jeśli zaczniesz je śledzić, to ono zacznie wyłączać telefon albo „przypadkiem” zostawi aparat w miejscu które znasz i aprobujesz a samo uda się w nieznane. Jeśli jednak mieszkasz w leśniczówce, dziecko idzie godzinę od PKS-u i chcesz wiedzieć, gdzie jest, to umówcie się, że dziecko samo aktywuje przesyłanie położenia w Whatsappie, Telegramie czy innym komunikatorze. Nie musisz go szpiegować Family Linkiem.

Zainstalowane aplikacje

Ta funkcja jest aktywna zawsze – rodzic ma wgląd w listę aplikacji zainstalowanych na urządzeniu dziecka; może też odebrać dziecku uprawnienia do uruchamiania wybranych aplikacji (o uprawnieniach używanych przez aplikacje piszę dalej).

Aktywność w aplikacjach

Funkcja pozwala na sprawdzanie, z których aplikacji dziecko korzystało dziś, wczoraj, w minionym tygodniu i w minionym miesiącu – razem z minutowymi statystykami użycia. Możliwe jest także określanie dziennych, minutowych limitów dla każdej aplikacji z osobna – po upływie limitu ikona aplikacji będzie wyszarzona a aplikacja – nieaktywna.

Szczegóły urządzenia dziecka

Trzy domyślnie wyłączone opcje na tym ekranie to:

 • możliwość dodawania nowych użytkowników na urządzeniu – Family Link można aktywować tylko na urządzeniu z jednym użytkownikiem, kolejny byłby sposobem na ominięcie restrykcji
 • aplikacje z nieznanych źródeł – polecam lekturę jednego z poprzednich tekstów, blokada możliwości instalacji aplikacji spoza sklepu Google Play zmniejsza szansę na infekcję złośliwym oprogramowaniem
 • opcje programisty – włączanie/wyłączanie funkcji ułatwiających tworzenie aplikacji, w tym raportowania fałszywej lokalizacji urządzenia

Oprócz tego mamy jeszcze dwa dodatkowe zestawy opcji.

Pierwszy z nich to ustawienia lokalizacji i te są względnie jasne – rodzic decyduje, czy chce śledzić lokalizację urządzenia a jeśli tak, to przy użyciu jakich metod (opcję tę wspominałem już wcześniej).

Drugi zestaw może nie być oczywisty – służy do zarządzania zezwoleniami, o które aplikacje mogą prosić użytkownika, np. dostęp do kontaktów, aparatu, mikrofonu, lokalizacji itp. W normalnych okolicznościach o takim dostępie decyduje użytkownik, jednak dzięki aplikacji Family Link to rodzic ma głos decydujący. Może on nadawać i odbierać uprawnienia a także przejąć pełną kontrolę nad wybranymi kategoriami uprawnień (np. dostęp do aparatu). Trzeba jednak pamiętać, że część aplikacji nie będzie działać prawidłowo bez zestawu wymaganych uprawnień a niektóre uprawnienia mają dodatkowe role – np. uprawnienie do aparatu to jednocześnie uprawnienie do włączania latarki.

Gdy dziecko ma tylko jedno urządzenie, podział na „szczegóły urządzenia” oraz „ustawienia rodzica” jest uciążliwy – tu i tu mieszają się ustawienia dotyczące urządzenia, uprawnień, zakresu działań Family Linka. Dopiero przy dwóch urządzeniach podział nabiera sensu, rodzic może nadać im osobny zestaw parametrów.

Powiadomienia dla dziecka i rodzica

Choć obie aplikacje Family Link są dostępne w języku polskim, większość powiadomień przesyłanych e-mailem napisanych jest po angielsku. Nie jest to zbyt dużym problemem, automatyczny tłumacz z aplikacji Google Translate da sobie radę z przybliżeniem treści komunikatu.

Nieco bardziej uciążliwa jest niespójność w komunikacji ze strony Family Linka – część powiadomień przychodzi tylko mailem, część jako notyfikacja w telefonie, część… dwoma kanałami naraz. Brakuje dziennika z rejestrem zdarzeń – powiadomienia pojawiają się a potem znikają bezpowrotnie. Niektóre informacje (np. o rzeczywistym czasie korzystania z poszczególnych aplikacji) dostarczane są do urządzenia rodzica z kilkugodzinnym opóźnieniem.

Kod rodzica

W normalnych okolicznościach rodzic może odblokować urządzenie dziecka za pomocą swojej aplikacji. Wymaga to jednak, by oba urządzenia były podłączone do internetu, o co trudno poza zasięgiem sieci komórkowej lub za granicą (roaming danych poza Unią Europejską bywa piekielnie drogi).

Awaryjnym trybem dostępu do urządzenia dziecka w takich sytuacjach jest kod dostępu rodzica. Jest to sześciocyfrowy numer, który znajdziemy na ekranie wywoływanym z menu głównego aplikacji. Kod zmienia się co godzinę, więc w awaryjnej sytuacji możemy podyktować go dziecku przez telefon i nie martwić się, że ujawniamy znaczący sekret.

FILTRY ZAWARTOŚCI I OGRANICZENIA TREŚCI

Kontrola rodzicielska w Google Play / zgoda na kupowanie i pobieranie

Jedno z ważniejszych ustawień – tymczasem polskie tłumaczenie tego ekranu sprawia, że nie bardzo wiadomo o co chodzi. Oto znaczenie poszczególnych opcji:

 • wszystkie treści – rodzic będzie zatwierdzał wszystkie gry i programy pobierane przez dziecko oraz kontrolował wszystkie zakupy
 • wszystkie zakupy przy użyciu rodzinnej formy płatności – dziecko może instalować darmowe gry i aplikacje samodzielnie (rodzic dostanie powiadomienie) i dokonywać płatności własnymi środkami (np. z karty prezentowej Play), rodzic będzie zatwierdzał płatności dokonywane rodzinną formą płatności (kartą kredytową rodzica)
 • tylko zakupy w aplikacjach – dziecko będzie potrzebowało zatwierdzenia rodzica tylko przy kupowaniu przez rodzinną formę płatności treści wewnątrz gier i aplikacji
 • Zgoda nie jest wymagana – pełna swoboda użycia rodzinnej formy płatności

Polecam opcję drugą – pozwoli dziecku na instalowanie darmoszek bez pytania. Jakich konkretnie? O tym w następnym punkcie.

Kontrola rodzicielska w Google Play / gry i aplikacje

Gry i programy w Google Play opisane są systemem klasyfikacji PEGI (więcej na stronie https://pegi.info/pl/) według którego rodzic może filtrować treści wyświetlane w sklepie Play. Ponieważ każdemu wydawcy zależy na maksymalnym zasięgu, można bezpiecznie zakładać, że restrykcyjne poziomy są nakładane na daną produkcję tylko wtedy, gdy nie ma innej możliwości. Użycie tego systemu ma więc sens i każdy rodzic może określić maksymalny dozwolony poziom klasyfikacji według własnego uznania.

Kontrola rodzicielska w Google Play / filmy, książki, muzyka

Tu mogą zajrzeć wszyscy, którzy kupują filmy, książki i muzykę przez sklep Play. W Polsce ten kanał sprzedaży treści ma znikomą popularność.

Filtry w przeglądarce Chrome

Tutaj mam dwie wiadomości dobre i dwie złe. Pierwsza dobra jest taka, że możesz określić, jakie strony internetowe będzie mogło oglądać dziecko zalogowane swoim kontem do mobilnej przeglądarki Chrome. Druga dobra wiadomość – Family Link uniemożliwa wylogowanie z Chrome.

Pierwsza zła wiadomość jest taka, że ograniczenia dotyczą tylko przeglądarki Chrome. Dziecko ma do dyspozycji tuzin innych. Druga zła wiadomość jest taka, że te filtry i tak zadziałają tylko na małe dzieci, bo starsze wezmą po prostu do ręki telefon kolegi lub koleżanki.

Kontrola przeglądarki Chrome ma trzy poziomy. Pierwszy: można wszystko. Drugi: Google próbuje odfiltrować strony z erotyką i przemocą a rodzic może dodać do tego swoje własne listy stron dozwolonych i zakazanych. Trzeci: rodzic sam definiuje listę stron, które dziecko może oglądać.

W drugiej i trzeciej opcji dziecko po natrafieniu na blokadę może wysłać do rodzica prośbę o otworzenie dostępu do wskazanej strony.

Filtry w wyszukiwarce Google

Filtrowanie stron z erotyką i przemocą w wynikach wyszukiwania Google. Działają bardzo średnio, ale być może lepsze to niż nic.

Filtry w Youtube

Opcja przez długie lata była całkowicie bezwartościowa. Google robi kiepską robotę w zakresie filtrowania Youtube. Uzgodnij z dzieckiem, co można a czego nie można oglądać i nie licz na to, że filtr Family Linka odsieje patostreamerów czy bajki ze ścieżką dźwiękową podmienioną na przekleństwa w języku polskim.

Aplikacje na Androida

Ten ekran opisałem wcześniej, jest dostępny także z głównego ekranu.

Lokalizacja (omówiona wcześniej)

W tym miejscu można włączyć i wyłączyć śledzenie lokalizacji dziecka (z menu głównego – tylko włączyć). Rodzic może też zmieniać wybrany sposób lokalizacji – użycie odbiornika GPS zwiększy pobór energii, ograniczenie do lokalizacji na bazie sieci komórkowej i Wifi będzie skutkować mniejszą dokładnością.

Informacje o koncie

Pomocne, gdy rodzice tracą orientację, które konto należy do którego dziecka.

Nadzorowanie konta

Przypominajka o możliwościach Family Linka i opcja zatrzymania nadzoru danego dziecka.

Sterowanie logowaniem i zarządzanie aktywnością

Rodzic widzi w swojej aplikacji, kiedy dziecko korzystało ostatni raz z usług Google na innych urządzeniach (np. w przeglądarce pod Windows). W menu „Elementy sterujące logowaniem” można zdecydować, czy logowanie do konta Google na komputerze wymaga potwierdzenia hasłem rodzica.

Nie ma sensownego powodu, dla którego dziecko mogłoby czytać swoje maile na komórce, lecz nie na komputerze. Jeśli mamy do czynienia z bajtlem, który nie rozumie koncepcji hasła, to raczej nie powinien on mieć jeszcze własnego urządzenia.

W menu „Zarządzanie aktywnością” możemy zmieniać szczegółowe ustawienia konta Google dziecka.

POZOSTAŁE INFORMACJE

Zatwierdzanie instalacji programów

Jeśli rodzic zdecydował się na prewencyjną kontrolę instalowanych gier i programów, istnieją dwie możliwości zatwierdzania instalacji. Pierwsza z nich to prośba natychmiastowa, rodzic wyraża zgodę wpisując swoje hasło w telefonie dziecka. Druga to wysłanie wiadomości, rodzic zatwierdzi lub odrzuci prośbę w aplikacji na swoim telefonie.

Co będzie, jeśli dziecko korzysta z wielu urządzeń?

Autorzy Family Linka przewidzieli tę sytuację – oba urządzenia mają wspólną porę snu, limit dzienny jest ustawiany raz lecz dotyczy każdego urządzenia z osobna (łączny limit jest więc zwielokrotniony). Rodzic ma możliwość ręcznego blokowania i przyznawania dodatkowego czasu na każdym urządzeniu z osobna.

Czy dziecko może samo odinstalować Family Link?

Gdy kontrola rodzicielska jest aktywna, Family Link dla dzieci i nastolatków nie może być odinstalowany. Dopiero, gdy nadzór zostanie wyłączony, aplikacja znosi blokadę i można ją odinstalować.

Oczywiście w normalnych okolicznościach gry i programy nie mogą zapobiec własnemu usunięciu, ale w procesie instalacji dodaliśmy Family Link do grupy aplikacji administrujących urządzeniem – wówczas dostaje ona supermoce tego właśnie rodzaju. Katastrofą będzie, gdy takie uprawnienia dostanie złośliwa aplikacja – przeczytasz o tym w tym tekście.

Czy dziecko może samo wyłączyć nadzór urządzenia?

Krótka odpowiedź: tak.

Dłuższa odpowiedź: to nie takie proste. Nadzoru nie wyłączy dziecko, któremu konto dziecięce (dla użytkowników poniżej 13 roku życia) założyliśmy poprzez Family Link, ale – jak wspomniałem na początku – tego przypadku nie będziemy tu rozpatrywać.

Dziecko z kontem dołączonym do Grupy rodzinnej może samodzielnie wyłączyć nadzór (jeśli oczywiście znajdzie w menu odpowiednią opcję). Nie będzie to jednak szybka, niezauważona akcja, bo wywołuje następujące zdarzenia:

 • na ekranie wyłączania nadzoru dziecko zobaczy informację, że jego urządzenie zostanie zablokowane na 24 godziny
 • zatwierdzenie akcji wyłączenia nadzoru przenosi użytkownika do pięciominutowej poczekalni – nadzór zostaje zdjęty dopiero po odczekaniu pięciu minut, przez cały ten czas dziecko może zmienić zdanie i anulować cały proces
 • po pięciu minutach decyzja zapada – rodzic dostaje informację o odłączeniu nadzoru a urządzenie zostaje zablokowane na 24 godziny (nie pomoże restart, przycisk HOME jest zablokowany, nie ma dostępu do ustawień, itp.)
 • rodzic może zdjąć blokadę kodem dostępu rodzica
 • podczas trwania blokady dziecko może wykonywać i odbierać połączenia telefoniczne

Sztuczki i triki

Dzieci są bystre i wytrwałe, przynajmniej moje. Jeśli istnieje jakiś sposób na ominięcie blokady, po jakimś czasie pewnie go odkryją. Gdy system operacyjny na telefonie jest bliski oryginałowi wydanemu przez Google, luki mogą być trudne do odnalezienia, gdy jednak mamy do czynienia z chińskimi markami (które zwykły mocno zmieniać wygląd ekranu domowego), blokada Family Linka może się okazać nieskuteczna.

Dziecięce telefony w moim domu to Xiaomi Redmi 4A oraz Nokia 3.1. Spośród tych dwóch aktualizacje prosto od Google dostaje Nokia (w ramach programu Android One) i ona nie została pokonana. Xiaomi ze swoim niestandardowym ekranem podglądu programów okazał się podatny na sekwencję działań, które pozwalają na wyskoczenie z blokady i uruchomienie dowolnego programu. Cóż, Family Link to tylko narzędzie, zaś umiejętność znajdowania i wykorzystywania luk w systemach informatycznych to świetny wstęp do kariery w branży IT.

Dzieci szybko zauważą też, że informacje między aplikacjami rodzica i dziecka transmitowane są przez internet. Jeśli zamiast funkcji dodania czasu postanowisz ręcznie zdjąć na jakiś czas blokadę, nie bądź zdziwiony gdy po późniejszym jej przywróceniu znajdziesz dziecko grające w najlepsze z… aktywnym trybem samolotowym. Aplikacja rodzica nie powie ci, że ostatnio wydana komenda jest nadal w drodze.

Jak rodzic może wyłączyć nadzór?

Wyjątkowo łatwo – w aplikacji rodzica wchodzi na profil dziecka, tam menu Zarządzaj ustawieniami → Nadzorowanie konta → Zatrzymywanie nadzorowania.

Ostrzeżenie – nigdy nie kasuj konta Google dziecka, którego urządzenie jest chronione Family Linkiem i nadal powiązane z tym kontem. Na stronach pomocy możemy znaleźć wątek w którym rodzice skarżą się, że taka akcja czyni telefon bezużytecznym – Family Link uniemożliwia reset do ustawień fabrycznych a aplikacja rodzica nie pozwala zarządzać użytkownikiem, którego już nie ma.

Family Link to tylko narzędzie

To już wszystkie opcje programu Family Link. Raz jeszcze przypomnę, że to tylko narzędzie – nadal musimy wytłumaczyć dziecku, skąd wynikają takie a nie inne ograniczenia i od czego będą zależeć ewentualne zmiany.

Prośba na zakończenie

Tak obszerna ilustrowana instrukcja Family Linka nie była dotąd dostępna w języku polskim. Bardzo proszę o komentarze – szczególnie, gdy czegoś w tekście zabrakło lub coś było niejasne. Wszystkich zachęcam też do dzielenia się ze znajomymi linkiem do tego artykułu – wyzwań dotyczących wychowania dzieci otoczonych elektroniką będzie tylko przybywać.

Na pewno wrócę jeszcze do tematu bezpieczeństwa dzieci w internecie i bezpiecznego użycia telefonów komórkowych. Chętnie przyjmę sugestie dotyczące przyszłych tematów – można je wpisać w komentarzach.

Jeśli spodobał ci się ten artykuł, dołącz do Informatyka Zakładowego na Twitterze i Facebooku. Gdy piszę te słowa, w obu serwisach dostępne są jeszcze miejsca w pierwszej dziesiątce fanów!O autorze: zawodowy programista od 2003 roku, pasjonat bezpieczeństwa informatycznego. Rozwijał systemy finansowe dla NBP, tworzył i weryfikował zabezpieczenia bankowych aplikacji mobilnych, brał udział w pracach nad grą Angry Birds i wyszukiwarką internetową Microsoft Bing.

28 odpowiedzi na “Zarządzamy telefonem dziecka – kompletny przewodnik po Google Family Link”

Moim zdaniem bardzo przydatny artykuł dla rodziców, którzy są „zieloni” jeśli chodzi o tematykę komputerową/mobilną. Znalazłem się tu szukając rozwiązania problemu z omijaniem przez syna blokady na Xiaomi Redmi 7.

Znacie może jakiś sposób na ograniczenia w Youtube na Androidzie? Najlepiej jakieś filtry na określone wyrazy w wyszukiwaniu i blokowanie określonych userów.

Artykuł świetny. Dziękuję. Spędziłem cały dzień na zawiłościach FL i dopiero tutaj znalazłem dobrze napisany przewodnik.
Z jednym ciągle nie mogę sobie poradzić: ustawiam na moim Iphonie opcję dostępu tylko do wybranych stron w przeglądarce na telefonie dziecka (Samsung). I niestety nie działa. Dziecko nadal może włączyć dowolną stronę www 🙁

Niestety aplikacja nie przewidziała użytkowania komunikatorów przez powiadomienia 🙁 nie nalicza wtedy czasu spędzonego na czacie

Bardzo fajny artykuł w dobry sposób opisujący aplikację. Na pewno pomocny. Ja skorzystałem. Podziękowania dla autora.

Witam serdecznie, dobry wpis. Z mojej strony najwieksza zaleta jest mozliwosc blokowania poszczegolnych aplikacji – sam telefon jest wykorzystywany do zadan ‚szkolnych’ – zwlaszcza teraz, i czasami godzinny limit jest niewystarczajacy. Daje wiec wiekszy, a zabijam aplikacje, ktorych w szkole nie potrzeba.
Temat obejscia FL moglby posluzyc na odrebny wpis. U mnie przerabialismy juz wszystko, efektem byl powrot do tego, co pisalem powyzej – blokowania aplikacji. Restart telefonu tez w ktoryms momencie byl mocno wykorzystywany.
A, no i zapomnialbym wspomniec, ze moje dzieciaki ogarnely sobie BlueStacka do przeportowania tego wszystkiego na komputer. Nie wiem, czy sie cieszyc, czy martwic.

Fajny blog BTW, bede zagladac czesciej.

Pozdrawiam i dziekuje.

Bardzo fajny tekst, zwłaszcza, że sam wujek Google nie rozpieszcza nas prostymi receptami na problemy z Family Link.
Byłbym wdzięczny za radę w następującej kwestii: kupiłem dla syna nowy telefon (Xiaomi) i próbuję podłączyć go do systemu nadzoru. Tymczasem FL pokazuję mi wciąż stare urządzenie jako nadzorowane, a nowego za diabła nie chce zobaczyć. Na nowym telefonie jest tylko jedno konto Google, wszystkie dane i aplikacje skopiowane ze starego. Próbowałem nawet skasować na starym i FL i konto Google, nic z tego. Kod do weryfikacji generowany na telefonie rodzica nie jest akceptowany na nowym telefonie przez FL. Co robić?

Krótka odpowiedź – nie wiem. Też trafiłem na problem, w którym na telefonie dziecka po podaniu kodu Family Link wracał do pierwszego kroku. Sprawdź proszę, czy w sklepie Play nie czekają żadne aktualizacje – puść wszystkie. Jeśli to nie pomoże, to niestety nie wiem.

O kurka… Sprawdziłem aktualizacje, wszystko jest aktualne 🙁
To już teraz znikąd pomocy, bo przecież te poradniki firmowe googla to jest jakiś kosmos. Jakby człowiek gadał z automatem i odtwarzali mu stale tę sama taśmę.
To może zapytam inaczej – gdzie szukać pomocy?, bo młody ma 14 lat i tak bez kontroli jak go puszcze i to jeszcze na kwarantannie, to mi w tym telefonie przepadnie na amen…

No niestety – Google to firma emitująca reklamy, wszystko inne to tylko sposoby na emisję większej liczy reklam. Nie znalazłem nigdzie żadnego sposobu na określenie źródła problemu. Jak nie działa, to nie działa.

Przy okazji – czy 14 lat to nie jest już ostatni moment na zdejmowanie blokad i limitów?

Mam to samo – na XIAOMI i MIUI 11 nie da się się tego skonfigurować. Po pierwszej akceptacji (ok. 2:20-2:30 na filmie) kreator wraca do pierwszego kroku na telefonie dziecka. Tj. nie dochodzi do tego menadżera.

Bardzo wyczerpujący opis – dziękuję. Z moich doświadczeń każde wcześniej testowane przeze mnie oprogramowanie ograniczające aktywność dzieciaków na telefonie, poległo w starciu z pomysłowością i wytrwałością moich dzieci 🙂
Tylko FL daje radę póki co.
Jest jednak jedna funkcja której bardzo brakuje (albo jeszcze jej nie odkryłem) – odblokowanie aplikacji bez limitu. Chciałbym dać takie uprawnienia np. Spotify, ale niestety nie ma takiej opcji – wszystko się dzieje w ramach udostępnionego czasu. Po zablokowaniu telefonu działają tylko połączenia głosowe.
Może ktoś ma jakiś patent jak to zrobić?

Architektura Androida jest taka, że nie da się tego zrobić dobrze. Przykład – jeśli aplikacja „X” chce zdjęcie z aparatu, to może to zadanie zlecić aplikacji „Aparat” i wtedy na ekran wchodzi aplikacja „Aparat”, użytkownik robi zdjęcie, aplikacja „Aparat” sama się zamyka a fotkę przekazuje do aplikacji „X”. Z punktu widzenia systemu i innych aplikacji sytuacja jest na dobrą sprawę nieodróżnialna od odpalenia aplikacji „Aparat” z ekranu startowego. I teraz jeśli chcemy zabronić używania aplikacji „Aparat” to nie bardzo wiadomo, co FL miałby robić – blokować ekran? Zabijać aplikację „X”? Wracać do ekranu startowego?

Fajny artykuł. Zainstalowałem FL na telefonie rodzica (Moto G7 Power) i dziecka (MotoG7Play) i… Niestety blokowanie telefony dziecka nie działa.
Na moim urządzeniu wszystko pięknie się definiuje: limity korzystania, blokada aplikacji, pora snu, nawet blokowanie „teraz”. Tyle, że na telefonie dziecka nie widać żadnego efektu. Zablokowane aplikacje działają (mimo, że w programie FL dla dzieci i nastolatków widać, że są zablkowane). Czy ktoś już spotkał się z takim przypadkiem?

U mnie się ta aplikacja nie sprawdziła za dobrze pod względem lokalizacji urządzenia dziecka. Nie wiem czemu, ale ciągle ściągało mi złą lokalizację. Teraz używam Find My Kids i geolokalizacja działa super. Polecam, jeśli ktoś potrzebuje aplikacji dla bezpieczeństwa dziecka.

Dzień dobry,
proszę o pomoc, chcę wyłączyć nadzór rodzicielski wg instr.powyżej, jednak wchodząc w „zarządzaj ustawieniami” nie mam „nadzorowanie konta” tylko ustawienia w poszczególnych usługach, tj. google play, google chrome, asystent google, lokalizacja. Przeczytałam jeszcze taką informację : „Wyłączanie nadzoru rodzicielskiego

Uwaga: nie możesz wyłączyć nadzoru rodzicielskiego, dopóki Twoje dziecko nie osiągnie wieku obowiązującego w Twoim kraju, który umożliwi mu samodzielnie zarządzanie własnym kontem Google.” W Polsce 16+.

Bardzo dobry artykuł. Jeśli można, chciałbym prosić o pomoc, wskazówki. Mój 10-letni syn gra w Brawl Stars. Korzystam z Family Link, w płatnościach ustawiłem swoją kartę płatniczą z koniecznością akceptacji płatności na „wszystkie treści”. Mimo to dziecko w czasie gry w ostatnim tygodniu wyczyściło mi konto. Nie dostałem żadnego powiadomienia, na telefonie dziecka też nie było komunikatów o podanie hasła, więcej on świadomie unikał płatności. Zawsze cofał się, jeśli była potrzeba podania hasła. Ja kupiłem mu kilka rzeczy w tej grze w czerwcu 2020, ale wtedy dostałem powiadomienie i świadomie dokonałem zakupu. Teraz żadnych powiadomień i zero na rachunku. Pozostałe ograniczenia dot. dziennego limitu czasu gry działają prawidłowo w Family Link. Chodzi tylko o brak wymogu zatwierdzenia płatności. Druga sprawa, nie mogę nawet odpiąć karty od konta google, mogę co najwyżej zastąpić dane mojej karty danymi jakiejś nowej karty. Obłęd. Do kogo napisać, jaki jest mail do google? Gdzie można złożyć reklamację? Czuję oszukany. Mam telefon samsung s9, syn ma samsunga s7 i tablet Huawei.

Bardzo dziękuję Panu za odpowiedź. Na tej stronie supportowej google zgodził się cofnąć dwie największe transakcje, które były w ostatnich 48h. Przy zwrocie podałem, że transakcje były bez mojej zgody. Dostałem z google potwierdzenie na maila, mam nadzieję, że wkrótce pieniądze zobaczę z powrotem na rachunku. Google nie zgodził się jednak na zwrot kilku innych transakcji, w tym też takich z ostatnich 48h podając, że to nie jest zgodne z polityką zwrotów. Gdzieś na ich stronie była informacja, że transakcje starsze, niż 48h można reklamować u dewelopera odpowiedzialnego za daną grę. Nie mam zdrowia na to, kilkaset PLN, ale teraz to raczej szukaj wiatru w polu. W swoim banku na wszelki wypadek wyzerowałem możliwość płatności internetowych. Na podanej przez Pana stronie spróbuję odpiąć swoją kartę. Jeśli się nie uda to po prostu zamówię w banku nowa kartę, a tą dotychczasową zablokuję i tyle. Wie Pan, gdybym w tym Family Linku nie ustawił, że wszelkie płatności wymagają mojej akceptacji, to mógłbym mieć żal tylko do siebie. Ale po to to ustawiłem, żeby mieć kontrolę i spać spokojnie. Zastanawiam się, czy to nie jest tak, że w Family Link kontrola płatności nie działa na aplikacje i gry, które zostały wcześniej zainstalowane, taki jest komunikat przy wyborze kontroli „wszystkie treści”. To do chrzanu jest taka kontrola. Nie wiem, kto taki mechanizm wymyślił, gdzie tu logika, po prostu mistrzostwo świata i okolic. Mój syn gra w brawl stars od poczatku 2019 r. Najpierw bezpłatnie. W czerwcu 2020 dodałem tą kontrolę płatności, aby zrobić dziecku przyjemność i żeby w kontrolowany sposób mógł czasem sobie dokupić klejnociki w tej grze. Tej gry przecież teraz nie instalowaliśmy od nowa, żeby nie stracił tego, co ugrał przez ponad rok. Nie znajduję innego wytłumaczenia, dlaczego teraz ten mechanizm kontroli płatności nie zadziałał w grze brawl stars. Przepraszam za przydługą odpowiedź. Z pozdrowieniami, Adam.

Czy w FL da sie udostępnić aparat bez limitu ? Dziecko na wakacjach po graniu oglada widoki (oczywiscie odwrotnie sie nie da, a koledzy „cisną bekę” z blokady), ale juz zdjeć zrobic nie może…

Ja mam problem z lokalizacją w FL.
Gdy jest wyłączona to na kontrolowanym urządzenia nie da się uruchomić GPSa. Przy próbie uruchomienia pojawia się komunikat, że ta opcja jest zablokowana przez administratora.
Dziecko nie może samo sprawdzić swojej pozycji na Mapach Google’a.

Niby dobra aplikacja pomagająca zwłaszcza ograniczać czasowo przebywanie dzieciaków przed telefonem. Ale przed bardziej wszechstronnymi dzieciakami program uniemożliwia wiele rzeczy. Mam w domu płacz i lament bo wszyscy rówieśnicy syna tworzą filmiki na youtube czy to o brawl Stars, czy Minecraft itp. Przez Family linka syn nawet nie może sobie wstawić avatara na konto w youtube. Dla mnie to jest rzeczą niedorzeczną, że powiązanie kont i utworzenie grupy rodzinnej jest już praktycznie nierozerwalne. Jedynie co można zrobić to pójść kupić nowy telefon i założyć synowi nowe konto.

Z pewnych względów chcę zrezygnować z nadzorowania telefonu syna. Nie mam niestety w aplikacji rodzica pozycji Zarządzaj ustawieniami/Nadzorowanie konta. Próbowałem zmienić datę urodzin dziecka tak jak ktoś sugerował i udało się, ale po osiągnięciu 16 lat (zgodnie z nową datą) nic się nie dzieje. Syn nie dostał informacji, że może teraz samodzielnie zarządzać swoim kontem. Proszę o pomoc.

Czy dziecko ma w swojej aplikacji możliwość zdjęcia blokady tak, jak opisałem w rozdziale „Czy dziecko może samo wyłączyć nadzór urządzenia”?

A u mnie zadziałało, i to pare dni temu, zmieniłem na 16 lat, myślałem że także nie zadziałało bo w dzień urodzin mail nie przychodził, przyszedł dopiero o godzinie 23 na gmaila syna. Dalej było już z górki wystarczyło robić wszystko według poleceń z maila, rozłączyć się z grupy rodzinnej potem odinstalować family linka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *