fbpx
Kategorie
Android Porady Rodzina

Zarządzamy telefonem dziecka – kompletny przewodnik po Google Family Link

Zarządzanie telefonem dziecka to temat-rzeka. Każdy rodzic ma swoją opinię na temat tego, kiedy kupić dziecku telefon, jakie limity czasowe wyznaczyć, na jakie aplikacje się godzić a których zabraniać. Dziś opiszę Family Link – darmowe narzędzie, które pomaga rodzicom w egzekwowaniu zasad korzystania przez dziecko z komórki z systemem Android. Nie zastąpi ono oczywiście rozmowy na temat tych zasad, za to pomoże w przestrzeganiu uzgodnionych reguł.

W tekście poniżej skupiam się na technicznej stronie korzystania z Family Linka. Przestrzegam przed pochopną aktywacją wszystkich możliwych filtrów i limitów. W swojej rodzinie korzystam na dobrą sprawę tylko z limitów czasowych i uważam, że przypadku dzieci i ich komórek lepiej z wyczuciem korygować dostrzeżone problemy, niż obsesyjnie im zapobiegać. Bardzo proszę o komentarze – to dopiero piąta notka w tym serwisie i tylko od Was mogę dowiedzieć się, czy taka forma przedstawiania treści jest przejrzysta a język – zrozumiały. Z góry dzięki!

Jak zorganizowany jest ten przewodnik?

W animacjach pokazujących dwa telefony, po lewej stronie będzie zawsze urządzenie rodzica a po prawej – urządzenie dziecka. Dla ciekawych – telefon rodzica to Nexus 5X z fabrycznym oprogramowaniem Android 8.1, telefon dziecka to HTC One M9 z alternatywnym oprogramowaniem Lineage (bazującym na Android 9).

Pierwsza wersja tekstu została opublikowana 6 lutego 2020. W marcu 2021 Family Link został wzbogacony o kilka nowych funkcji, zostały opisane 26 kwietnia 2021 i oznaczone tagiem [26.04.2021]. Artykuł z opisem nowości jest tutaj.

WPROWADZENIE

Co to jest Family Link?

Family Link to program, który pozwala rodzicom na zarządzanie telefonami dzieci. Składa się z dwóch aplikacji – Family Link Dla Rodziców oraz Family Link Dla Dzieci i Nastolatków. Apka dla rodziców jest dostępna w wersjach dla Androida oraz iOS, aplikacja dla dzieci może być zainstalowana tylko na urządzeniu z systemem Android.

FamilyLink działa tylko na urządzeniach z jednym kontem użytkownika, więc nie da się zainstalować go na tablecie, na którym do własnych kont loguje się kilka osób.

Co to jest Grupa Rodzinna?

Grupa Rodzinna to funkcja pozwalająca powiązać do sześciu kont Google. Członkowie Grupy mogą korzystać z rodzinnych subskrypcji muzyki i filmów, dzielić się płatnymi aplikacjami czy używać jednego konta do opłacania zakupów w sklepie Play. Strona z informacjami znajduje się tutaj: families.google.com

Co ważne dla nas, Grupa Rodzinna jest używana przez program Family Link. Dostępne są dwie role – rodzica oraz dziecka; grupę musi oczywiście założyć rodzic. Jeśli nie jeszcze nie masz własnej grupy, zostanie ona utworzona automatycznie podczas konfigurowania Family Linka.

Czy mogę odkrywać Family Link samodzielnie, próbując wszystkich opcji?

Tak – trzeba tylko pamiętać, że przynależność konta do Grupy rodzinnej wiąże się z pewnymi korzyściami, więc grupę rodzinną można zmienić tylko raz na 12 miesięcy. Najlepiej więc eksperymentować w Grupie z jednym rodzicem i jednym dzieckiem – zwracając uwagę, by role te były od początku przypisane do właściwych osób, kont i urządzeń.

Więcej informacji w pomocy Google

Na co Family Link pozwala rodzicowi?

Jako rodzic:

 • określisz godziny korzystania z urządzenia, dzienny limit czasu, indywidualne limity czasu używania wskazanych aplikacji
 • sprawdzisz lokalizację kontrolowanego urządzenia
 • będziesz kontrolować aplikacje zainstalowane na urządzeniu oraz ich uprawnienia
 • nałożysz filtry na wyniki wyszukiwania gier i aplikacji
 • nałożysz filtry na wyniki wyszukiwania w przeglądarce Chrome
 • zatwierdzisz lub opłacisz zakupy zainicjowane przez dziecko
 • będziesz zarządzać szczegółami konta Google dziecka

Na co Family Link nie pozwala rodzicowi?

Family Link nakłada następujące ograniczenia:

 • nie wyświetlisz zawartości ekranu telefonu dziecka
 • nie poznasz historii wyszukiwania
 • nie poznasz historii przeglądania w Chrome
 • nie poznasz ani nie zresetujesz hasła dziecka
 • nie przeczytasz e-maili ani wiadomości
 • nie podsłuchasz rozmów telefonicznych
 • nie odblokujesz urządzenia
 • nie skasujesz danych z urządzenia dziecka

Uwaga – konto dziecka do lat 13 (albo 16)

Dzięki amerykańskiej ustawie o ochronie dzieci w internecie (COPPA), dzieci poniżej 13 lat są traktowane w sposób szczególny – ustawa wymusza m.in. prawo wglądu rodziców w dane, jakie operator usługi przetwarza na temat ich dzieci. Google podaje jednak, że w Polsce wiek samodzielnego decydowania o własnym koncie to nie 13 a 16 lat, dodatkowo nigdzie nie jest wyjaśnione, na jakiej podstawie określana jest narodowość rodzica i dziecka (lokalizacja urządzenia? wybrany język? coś innego?). Teoretycznie dla młodszych dzieci konto Google powinno być tworzone przez rodzica kierującego Grupą rodzinną – wówczas konto takie będzie poddane dodatkowym obostrzeniom.

Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że obsługa nieletnich to dla wielkich firm internetowych zło konieczne a wiele ograniczeń wymuszonych przepisami (innymi w każdym z dziesiątków obsługiwanych krajów) jest niedostatecznie przetestowanych i działa wadliwie. W efekcie nieletni użytkownicy nałogowo kłamią odnośnie daty urodzenia, dzięki czemu unikają usterek a firmy mają tym mniejszą motywację, aby dostarczać produkt pozbawiony błędów.

W niniejszym tekście opisuję jak jest, a nie jak powinno być w idealnym świecie. Zakładam więc, że do Family Linka i Grupy rodzinnej założonej przez osobę dorosłą dołączamy istniejące konto Google dziecka a Google niekoniecznie (mrug mrug) będzie wiedzieć, że chodzi o dziecko.

Jeśli będziesz podawać datę urodzenia dziecka, skłam! Podaj wiek co najmniej 16 lat, w przeciwnym razie możesz nie być w stanie wyłączyć nadzoru konta dziecka przez długie lata!

INSTALACJA

Jak zainstalować Family Link na telefonach rodzica i dziecka?

Urządzenie, którym zarządzamy, musi mieć system Android w wersji 7 lub nowszej. Nie powinno być to problemem, bo wersja ta debiutowała w roku 2016 (sam Family Link – rok później).

Na urządzeniu dziecka zainstaluj aplikację Family Link dla dzieci i nastolatków

Na urządzeniu rodzica zainstaluj aplikację Family Link dla rodziców


Jak skonfigurować Family link, by z telefonu rodzica zarządzać telefonem dziecka?

Poniższy film prezentuje krok po kroku czynności, jakie należy wykonać na obu telefonach. Cały proces zajmie około 10 minut a w razie pomyłki zawsze można zacząć od nowa.

Ważniejsze kroki widoczne w filmie
00:11 – uruchamiamy aplikacje na obu telefonach, rozpoczynamy proces w aplikacji rodzica
00:47 – rodzic wyraża zgodę na utworzenie Grupy Rodzinnej
01:19 – dziecko przepisuje jednorazowy kod z aplikacji rodzica
01:50 – rodzic potwierdza, że chce nadzorować konto dziecka
02:01 – dziecko potwierdza swoim hasłem aktywację nadzoru Family Link
02:09 – dziecko potwierdza dołączenie do Grupy Rodzinnej
02:44 – dziecko potwierdza aktywację menedżera profilów czyli nadanie Family Linkowi specjalnych uprawnień do zarządzania telefonem
03:20 – rodzic i dziecko nadają nazwę urządzeniu dziecka i wybierają, które aplikacje pozostaną na urządzeniu obejmowanym nadzorem
04:23 – rodzic wybiera opcję samodzielnego zdefiniowania warunków nadzoru
04:29 – nadzór zostaje ustanowiony

FUNKCJE PROGRAMU

Poniżej znajdziesz opis wszystkich funkcji programu Family Link. Zaczniemy od tych, które najbardziej rzucają się w oczy – są pokazane w głównym panelu dziecka dodanego do Grupy Rodzinnej.

Pora snu

Rodzic określa godziny snu, podczas których urządzenie dziecka będzie nieaktywne. Godziny te mogą być różne dla każdego dnia tygodnia. Podczas blokady dziecko będzie miało możliwość odbierania i wykonywania połączeń telefonicznych (głosowych). Moim zdaniem jest to jedna z bardziej przydatnych funkcji Family Linka.

Limit dzienny

Rodzic określa dzienny limit czasu korzystania z urządzenia, przy czym „korzystaniem” jest czas pracy z włączonym ekranem. Godziny mogą być określane osobno dla każdego dnia tygodnia, po wyczerpaniu limitu urządzenie jest blokowane (z możliwością odbierania i wykonywania połączeń). Funkcja jest opcjonalna, nie musisz jej używać, jednak dla mnie jest kluczowa.

[26.04.2021] W marcu 2021 pojawiła się opcja dodawania aplikacji do listy zawsze dozwolonych, piszę o tym w dalszej części tekstu

Ręczna blokada – dwa tryby [26.04.2021]

Blokada ręczna, wariant pozwalający na korzystanie z zawsze dozwolonych aplikacji
Blokada ręczna, wszystkie aplikacje zablokowane

Niezależnie od godzin snu i limitu dziennego rodzic może ręcznie zablokować lub odblokować urządzenie. Jeśli w choć jednej aplikacji skorzystaliśmy z opcji „Zawsze zezwalaj”, w sekcji sterowania blokadą (główny panel zarządzania), pojawi się ikonka z trybikiem. Po jej kliknięciu możemy zdecydować, w jakim trybie realizowane będzie ręczne sterowanie blokadą urządzenia. Gdy piszę te słowa, menu nie jest jeszcze przetłumaczone – oto znaczenie opcji:

 • Allow „always allowed” apps – Dopuszczaj „zawsze dozwolone” aplikacji
 • Block all apps – Blokuj wszystkie aplikacje 

Pozycję drugą możemy chyba nazwać „trybem obiadowym”, bo bezwarunkowo blokuje ekran urządzenia.

Dodatkowy czas (wygrywa z limitem dziennym i porą snu)

Rodzic może przydzielić dziecku dodatkowy czas korzystania z urządzenia. Licznik czasu dodatkowego startuje od razu, nie da się więc ustawić mniejszej wartości, niż czas pozostający obecnie do wykorzystania. Dodatkowy czas może też posłużyć jako czasowe zniesienie ręcznej blokady.

Lokalizacja urządzenia

Jeśli funkcja jest aktywna, rodzic może na żądanie pobrać i wyświetlić na mapie lokalizację urządzenia dziecka. Rodzic może też określić, jakimi metodami lokalizacja ma być określana (GPS / sieć GSM / okoliczne sieci Wifi) co będzie miało wpływ na dokładność oraz zużycie baterii.

O śledzeniu dziecka

Teraz napiszę trochę od siebie – nigdy nie poczułem potrzeby włączenia tej funkcji. Jeśli Dziedzic (dolne -naście lat) nie wraca do domu o umówionej godzinie – cóż, czekam aż wróci. Jeśli na dworze zapadły pełne ciemności, to zakładam buty i robię rundę po okolicznych boiskach, bo pewnie gra gdzieś z kolegami przy włączonych reflektorach i żaden z nich nie odnotował, że poza murawą jest już noc.

Ty też nie musisz wiedzieć przez 100% czasu, gdzie jest Twoje nieletnie dziecko. Jeśli zaczniesz je śledzić, to ono zacznie wyłączać telefon albo „przypadkiem” zostawi aparat w miejscu które znasz i aprobujesz a samo uda się w nieznane. Jeśli jednak mieszkasz w leśniczówce, dziecko idzie godzinę od PKS-u i chcesz wiedzieć, gdzie jest, to umówcie się, że dziecko samo aktywuje przesyłanie położenia w Whatsappie, Telegramie czy innym komunikatorze. Nie musisz go szpiegować Family Linkiem.

Zainstalowane aplikacje

Ta funkcja jest aktywna zawsze – rodzic ma wgląd w listę aplikacji zainstalowanych na urządzeniu dziecka; może też odebrać dziecku uprawnienia do uruchamiania wybranych aplikacji (o uprawnieniach używanych przez aplikacje piszę dalej).

[26.04.2021] W marcu 2021 pojawiła się możliwość dodawania aplikacji do listy zawsze dozwolonych. Menu wygląda następująco:

Znaczenie poszczególnych opcji jest następujące:

 1. „Brak limitu” (tryb domyślny) – tłumaczenie może być mylące, bo w tym ustawieniu aplikacja jest objęta limitami dziennymi oraz porą snu
 2. „Zawsze zezwalaj” (nowość) – ta aplikacja będzie dostępna bez ograniczeń, ale tylko poza porą snu
 3. „Ustaw limit” – ta aplikacja będzie miała własny limit czasu korzystania, ale pora snu nadal pozostaje ważniejsza
 4. „Zablokuj” – ta aplikacja nie będzie dostępna dla dziecka

Aktywność w aplikacjach

Funkcja pozwala na sprawdzanie, z których aplikacji dziecko korzystało w ciągu minionego miesiąca, na poziomie dni, tygodni i całego okresu – razem z minutowymi statystykami użycia.

[26.04.2021] Po wprowadzeniu listy zawsze dozwolonych aplikacji, statystyki prezentują dane z podziałem na aplikacje limitowane i zawsze dozwolone.

Szczegóły urządzenia dziecka

Trzy domyślnie wyłączone opcje na tym ekranie to:

 • możliwość dodawania nowych użytkowników na urządzeniu – Family Link można aktywować tylko na urządzeniu z jednym użytkownikiem, kolejny byłby sposobem na ominięcie restrykcji
 • aplikacje z nieznanych źródeł – polecam lekturę jednego z poprzednich tekstów, blokada możliwości instalacji aplikacji spoza sklepu Google Play zmniejsza szansę na infekcję złośliwym oprogramowaniem
 • opcje programisty – włączanie/wyłączanie funkcji ułatwiających tworzenie aplikacji, w tym raportowania fałszywej lokalizacji urządzenia

Oprócz tego mamy jeszcze dwa dodatkowe zestawy opcji.

Pierwszy z nich to ustawienia lokalizacji i te są względnie jasne – rodzic decyduje, czy chce śledzić lokalizację urządzenia a jeśli tak, to przy użyciu jakich metod (opcję tę wspominałem już wcześniej).

Drugi zestaw może nie być oczywisty – służy do zarządzania zezwoleniami, o które aplikacje mogą prosić użytkownika, np. dostęp do kontaktów, aparatu, mikrofonu, lokalizacji itp. W normalnych okolicznościach o takim dostępie decyduje użytkownik, jednak dzięki aplikacji Family Link to rodzic ma głos decydujący. Może on nadawać i odbierać uprawnienia a także przejąć pełną kontrolę nad wybranymi kategoriami uprawnień (np. dostęp do aparatu). Trzeba jednak pamiętać, że część aplikacji nie będzie działać prawidłowo bez zestawu wymaganych uprawnień a niektóre uprawnienia mają dodatkowe role – np. uprawnienie do aparatu to jednocześnie uprawnienie do włączania latarki.

Gdy dziecko ma tylko jedno urządzenie, podział na „szczegóły urządzenia” oraz „ustawienia rodzica” jest uciążliwy – tu i tu mieszają się ustawienia dotyczące urządzenia, uprawnień, zakresu działań Family Linka. Dopiero przy dwóch urządzeniach podział nabiera sensu, rodzic może nadać im osobny zestaw parametrów.

Powiadomienia dla dziecka i rodzica

Niespójność w komunikacji ze strony Family Linka bywa uciążliwa – część powiadomień przychodzi tylko mailem, część jako notyfikacja w telefonie, część… dwoma kanałami naraz. Brakuje dziennika z rejestrem zdarzeń – powiadomienia pojawiają się a potem znikają bezpowrotnie. Niektóre informacje (np. o rzeczywistym czasie korzystania z poszczególnych aplikacji) dostarczane są do urządzenia rodzica z kilkugodzinnym opóźnieniem.

Kod rodzica

W normalnych okolicznościach rodzic może odblokować urządzenie dziecka za pomocą swojej aplikacji. Wymaga to jednak, by oba urządzenia były podłączone do internetu, o co trudno poza zasięgiem sieci komórkowej lub za granicą (roaming danych poza Unią Europejską bywa piekielnie drogi).

Awaryjnym trybem dostępu do urządzenia dziecka w takich sytuacjach jest kod dostępu rodzica. Jest to sześciocyfrowy numer, który znajdziemy na ekranie wywoływanym z menu głównego aplikacji. Kod zmienia się co godzinę, więc w awaryjnej sytuacji możemy podyktować go dziecku przez telefon i nie martwić się, że ujawniamy znaczący sekret.

[26.04.2021] Od marca 2021 rodzic może odblokować urządzenie dziecka także przy pomocy swojego hasła do konta Google.

FILTRY ZAWARTOŚCI I OGRANICZENIA TREŚCI

Kontrola rodzicielska w Google Play / zgoda na kupowanie i pobieranie

Jedno z ważniejszych ustawień – tymczasem polskie tłumaczenie tego ekranu sprawia, że nie bardzo wiadomo o co chodzi. Oto znaczenie poszczególnych opcji:

 • wszystkie treści – rodzic będzie zatwierdzał wszystkie gry i programy pobierane przez dziecko oraz kontrolował wszystkie zakupy
 • wszystkie zakupy przy użyciu rodzinnej formy płatności – dziecko może instalować darmowe gry i aplikacje samodzielnie (rodzic dostanie powiadomienie) i dokonywać płatności własnymi środkami (np. z karty prezentowej Play), rodzic będzie zatwierdzał płatności dokonywane rodzinną formą płatności (kartą kredytową rodzica)
 • tylko zakupy w aplikacjach – dziecko będzie potrzebowało zatwierdzenia rodzica tylko przy kupowaniu przez rodzinną formę płatności treści wewnątrz gier i aplikacji
 • Zgoda nie jest wymagana – pełna swoboda użycia rodzinnej formy płatności

Polecam opcję drugą – pozwoli dziecku na instalowanie darmoszek bez pytania. Jakich konkretnie? O tym w następnym punkcie.

Kontrola rodzicielska w Google Play / gry i aplikacje

Gry i programy w Google Play opisane są systemem klasyfikacji PEGI (więcej na stronie https://pegi.info/pl/) według którego rodzic może filtrować treści wyświetlane w sklepie Play. Ponieważ każdemu wydawcy zależy na maksymalnym zasięgu, można bezpiecznie zakładać, że restrykcyjne poziomy są nakładane na daną produkcję tylko wtedy, gdy nie ma innej możliwości. Użycie tego systemu ma więc sens i każdy rodzic może określić maksymalny dozwolony poziom klasyfikacji według własnego uznania.

Kontrola rodzicielska w Google Play / filmy, książki, muzyka

Tu mogą zajrzeć wszyscy, którzy kupują filmy, książki i muzykę przez sklep Play. W Polsce ten kanał sprzedaży treści ma znikomą popularność.

Filtry w przeglądarce Chrome

Tutaj mam dwie wiadomości dobre i dwie złe. Pierwsza dobra jest taka, że możesz określić, jakie strony internetowe będzie mogło oglądać dziecko zalogowane swoim kontem do mobilnej przeglądarki Chrome. Druga dobra wiadomość – Family Link uniemożliwa wylogowanie z Chrome.

Pierwsza zła wiadomość jest taka, że ograniczenia dotyczą tylko przeglądarki Chrome. Dziecko ma do dyspozycji tuzin innych. Druga zła wiadomość jest taka, że te filtry i tak zadziałają tylko na małe dzieci, bo starsze wezmą po prostu do ręki telefon kolegi lub koleżanki.

Kontrola przeglądarki Chrome ma trzy poziomy. Pierwszy: można wszystko. Drugi: Google próbuje odfiltrować strony z erotyką i przemocą a rodzic może dodać do tego swoje własne listy stron dozwolonych i zakazanych. Trzeci: rodzic sam definiuje listę stron, które dziecko może oglądać.

W drugiej i trzeciej opcji dziecko po natrafieniu na blokadę może wysłać do rodzica prośbę o otworzenie dostępu do wskazanej strony.

Filtry w wyszukiwarce Google

Filtrowanie stron z erotyką i przemocą w wynikach wyszukiwania Google. Działają bardzo średnio, ale być może lepsze to niż nic.

Filtry w Youtube

Opcja przez długie lata była całkowicie bezwartościowa. Google robi kiepską robotę w zakresie filtrowania Youtube. Uzgodnij z dzieckiem, co można a czego nie można oglądać i nie licz na to, że filtr Family Linka odsieje patostreamerów czy bajki ze ścieżką dźwiękową podmienioną na przekleństwa w języku polskim.

Aplikacje na Androida

Ten ekran opisałem wcześniej, jest dostępny także z głównego ekranu.

Lokalizacja (omówiona wcześniej)

W tym miejscu można włączyć i wyłączyć śledzenie lokalizacji dziecka (z menu głównego – tylko włączyć). Rodzic może też zmieniać wybrany sposób lokalizacji – użycie odbiornika GPS zwiększy pobór energii, ograniczenie do lokalizacji na bazie sieci komórkowej i Wifi będzie skutkować mniejszą dokładnością.

Informacje o koncie

Pomocne, gdy rodzice tracą orientację, które konto należy do którego dziecka.

Nadzorowanie konta

Przypominajka o możliwościach Family Linka i opcja zatrzymania nadzoru danego dziecka.

Sterowanie logowaniem i zarządzanie aktywnością

Rodzic widzi w swojej aplikacji, kiedy dziecko korzystało ostatni raz z usług Google na innych urządzeniach (np. w przeglądarce pod Windows). W menu „Elementy sterujące logowaniem” można zdecydować, czy logowanie do konta Google na komputerze wymaga potwierdzenia hasłem rodzica.

Nie ma sensownego powodu, dla którego dziecko mogłoby czytać swoje maile na komórce, lecz nie na komputerze. Jeśli mamy do czynienia z bajtlem, który nie rozumie koncepcji hasła, to raczej nie powinien on mieć jeszcze własnego urządzenia.

W menu „Zarządzanie aktywnością” możemy zmieniać szczegółowe ustawienia konta Google dziecka.

POZOSTAŁE INFORMACJE

Zatwierdzanie instalacji programów

Jeśli rodzic zdecydował się na prewencyjną kontrolę instalowanych gier i programów, istnieją dwie możliwości zatwierdzania instalacji. Pierwsza z nich to prośba natychmiastowa, rodzic wyraża zgodę wpisując swoje hasło w telefonie dziecka. Druga to wysłanie wiadomości, rodzic zatwierdzi lub odrzuci prośbę w aplikacji na swoim telefonie.

Co będzie, jeśli dziecko korzysta z wielu urządzeń?

Autorzy Family Linka przewidzieli tę sytuację – oba urządzenia mają wspólną porę snu, limit dzienny jest ustawiany raz lecz dotyczy każdego urządzenia z osobna (łączny limit jest więc zwielokrotniony). Rodzic ma możliwość ręcznego blokowania i przyznawania dodatkowego czasu na każdym urządzeniu z osobna.

Czy dziecko może samo odinstalować Family Link?

Gdy kontrola rodzicielska jest aktywna, Family Link dla dzieci i nastolatków nie może być odinstalowany. Dopiero, gdy nadzór zostanie wyłączony, aplikacja znosi blokadę i można ją odinstalować.

Oczywiście w normalnych okolicznościach gry i programy nie mogą zapobiec własnemu usunięciu, ale w procesie instalacji dodaliśmy Family Link do grupy aplikacji administrujących urządzeniem – wówczas dostaje ona supermoce tego właśnie rodzaju. Katastrofą będzie, gdy takie uprawnienia dostanie złośliwa aplikacja – przeczytasz o tym w tym tekście.

Czy dziecko może samo wyłączyć nadzór urządzenia?

Krótka odpowiedź: tak.

Dłuższa odpowiedź: to nie takie proste. Nadzoru nie wyłączy dziecko, któremu konto dziecięce (dla użytkowników poniżej 13 roku życia) założyliśmy poprzez Family Link, ale – jak wspomniałem na początku – tego przypadku nie będziemy tu rozpatrywać.

Dziecko z kontem dołączonym do Grupy rodzinnej może samodzielnie wyłączyć nadzór (jeśli oczywiście znajdzie w menu odpowiednią opcję). Nie będzie to jednak szybka, niezauważona akcja, bo wywołuje następujące zdarzenia:

 • na ekranie wyłączania nadzoru dziecko zobaczy informację, że jego urządzenie zostanie zablokowane na 24 godziny
 • zatwierdzenie akcji wyłączenia nadzoru przenosi użytkownika do pięciominutowej poczekalni – nadzór zostaje zdjęty dopiero po odczekaniu pięciu minut, przez cały ten czas dziecko może zmienić zdanie i anulować cały proces
 • po pięciu minutach decyzja zapada – rodzic dostaje informację o odłączeniu nadzoru a urządzenie zostaje zablokowane na 24 godziny (nie pomoże restart, przycisk HOME jest zablokowany, nie ma dostępu do ustawień, itp.)
 • rodzic może zdjąć blokadę kodem dostępu rodzica
 • podczas trwania blokady dziecko może wykonywać i odbierać połączenia telefoniczne

Sztuczki i triki

Dzieci są bystre i wytrwałe, przynajmniej moje. Jeśli istnieje jakiś sposób na ominięcie blokady, po jakimś czasie pewnie go odkryją. Gdy system operacyjny na telefonie jest bliski oryginałowi wydanemu przez Google, luki mogą być trudne do odnalezienia, gdy jednak mamy do czynienia z chińskimi markami (które zwykły mocno zmieniać wygląd ekranu domowego), blokada Family Linka może się okazać nieskuteczna.

Dziecięce telefony w moim domu to Xiaomi Redmi 4A oraz Nokia 3.1. Spośród tych dwóch aktualizacje prosto od Google dostaje Nokia (w ramach programu Android One) i ona nie została pokonana. Xiaomi ze swoim niestandardowym ekranem podglądu programów okazał się podatny na sekwencję działań, które pozwalają na wyskoczenie z blokady i uruchomienie dowolnego programu. Cóż, Family Link to tylko narzędzie, zaś umiejętność znajdowania i wykorzystywania luk w systemach informatycznych to świetny wstęp do kariery w branży IT.

Dzieci szybko zauważą też, że informacje między aplikacjami rodzica i dziecka transmitowane są przez internet. Jeśli zamiast funkcji dodania czasu postanowisz ręcznie zdjąć na jakiś czas blokadę, nie bądź zdziwiony gdy po późniejszym jej przywróceniu znajdziesz dziecko grające w najlepsze z… aktywnym trybem samolotowym. Aplikacja rodzica nie powie ci, że ostatnio wydana komenda jest nadal w drodze.

Jak rodzic może wyłączyć nadzór?

Wyjątkowo łatwo – w aplikacji rodzica wchodzi na profil dziecka, tam menu Zarządzaj ustawieniami → Nadzorowanie konta → Zatrzymywanie nadzorowania.

Ostrzeżenie – nigdy nie kasuj konta Google dziecka, którego urządzenie jest chronione Family Linkiem i nadal powiązane z tym kontem. Na stronach pomocy możemy znaleźć wątek w którym rodzice skarżą się, że taka akcja czyni telefon bezużytecznym – Family Link uniemożliwia reset do ustawień fabrycznych a aplikacja rodzica nie pozwala zarządzać użytkownikiem, którego już nie ma.

Family Link to tylko narzędzie

To już wszystkie opcje programu Family Link. Raz jeszcze przypomnę, że to tylko narzędzie – nadal musimy wytłumaczyć dziecku, skąd wynikają takie a nie inne ograniczenia i od czego będą zależeć ewentualne zmiany.

Znane błędy [26.04.2021]

Niestety, mijają lata a Google nie naprawia nawet najbardziej irytujących usterek w Family Linku. Oto lista najczęściej spotykanych błędów (niektóre zależą od marki i modelu urządzenia):

Problem: czasem nie da się dokończyć procesu aktywacji Family Link na urządzeniu dziecka
Obejście: brak stuprocentowej metody, czasem pomaga aktualizacja wszystkiego w Google Play i późniejszy restart urządzenia

Problem: gdy urządzenie dziecka jest zablokowane, sygnał połączenia przychodzącego jest wyciszony
Obejście: NAJGORSZY BŁĄD, jedyny pewny sposób to ręczne odblokowanie telefonu przez rodzica przed wykonaniem połączenia albo wysłanie sygnału dźwiękowego aby dziecko go usłyszało i oddzwoniło (funkcja „Odtwarzaj dźwięk” na ekranie „Szczegóły urządzenia”, ona działa)

Problem: rodzic w przypływie szczerości ustawia na koncie Google dziecka prawdziwą datę urodzenia, wszystkie funkcje zostają natychmiast zdegradowane do poziomu zgodności z COPPA
Obejście: jeśli opcja edycji daty urodzenia dziecka stanie się niedostępna, pozostaje założyć dziecku nowe konto albo czekać, aż ukończy ono 13 lat

Problem: jeśli rodzic wyłączy możliwość śledzenia pozycji dziecka, ono samo nie może korzystać z GPS (np. w aplikacji Mapy)
Obejście: aktywować funkcję śledzenia urządzenia dziecka

Problem: jeśli rodzic raz wyrazi zgodę na instalację danej gry, to nawet po skasowaniu dziecko może zainstalować ją ponownie bez pytania
Obejście: jeśli chcemy skutecznie wycofać zgodę, należy usunąć daną pozycję z biblioteki aplikacji w sklepie Play na telefonie dziecka

Zachęcam do lektury komentarzy, można w nich znaleźć dodatkowe informacje o aplikacji Family Link.

Prośba na zakończenie

Tak obszerna ilustrowana instrukcja Family Linka nie była dotąd dostępna w języku polskim. Bardzo proszę o komentarze – szczególnie, gdy czegoś w tekście zabrakło lub coś było niejasne. Wszystkich zachęcam też do dzielenia się ze znajomymi linkiem do tego artykułu – wyzwań dotyczących wychowania dzieci otoczonych elektroniką będzie tylko przybywać.

Na pewno wrócę jeszcze do tematu bezpieczeństwa dzieci w internecie i bezpiecznego użycia telefonów komórkowych. Chętnie przyjmę sugestie dotyczące przyszłych tematów – można je wpisać w komentarzach.

Jeśli spodobał ci się ten artykuł, dołącz do Informatyka Zakładowego na Twitterze i Facebooku. Gdy piszę te słowa, w obu serwisach dostępne są jeszcze miejsca w pierwszej dziesiątce fanów!O autorze: zawodowy programista od 2003 roku, pasjonat bezpieczeństwa informatycznego. Rozwijał systemy finansowe dla NBP, tworzył i weryfikował zabezpieczenia bankowych aplikacji mobilnych, brał udział w pracach nad grą Angry Birds i wyszukiwarką internetową Microsoft Bing.

204 odpowiedzi na “Zarządzamy telefonem dziecka – kompletny przewodnik po Google Family Link”

Moim zdaniem bardzo przydatny artykuł dla rodziców, którzy są „zieloni” jeśli chodzi o tematykę komputerową/mobilną. Znalazłem się tu szukając rozwiązania problemu z omijaniem przez syna blokady na Xiaomi Redmi 7.

Witam
Mam jeden problem z tą aplikacją na telefonie syna. Po zablokowaniu telefonu ręcznie lub gdy skończy się limit nie słychać dźwięku dzwonka nadchodzącego połączenia. Jedynie wibracje. Po odblowaniu wszystko jest ok. Spotkał się ktoś z czymś podobnym?

Obejście problemu wymyślone przez moją żonę – dodajemy dziecku 5 minut do limitu czasu, czekamy kilkanaście sekund i dzwonimy telefonem. Telefon nie jest zablokowany, więc gra głośno.

Inna propozycja – dzwonimy, w telefonie jest nieodebrane połączenie, potem włączamy sygnalizację dźwiękową (funkcja robienia hałasu aby odnaleźć telefon), dziecko słyszy, sprawdza kto dzwonił i oddzwania.

Witam, znalazłeś jakiś sposób na ten problem .. mamy identycznie i nie mam pojęcia. Jedyne rozwiązanie jakie znalazłem to jeśli Ja lub żona chce zadzwonić to w aplikacji odblokowujemy telefon i dzwonimy , po rozmowie ponownie blokujemy. Ale jak ktoś z np. z dziadków by dzwonił to już lipa (?)

U mnie też tak jest. Ostatnio mojemu dziecku się zniszczył telefon i trzeba było kupić nowy i na nowym już słychać powiadomienia, więc to zależy od modelu telefonu.

Rozwiązanie. Zmiana sygnał połączenia przychodzącego – w konkretnym przypadku, przez wbudowaną aplikację nagrano dźwięk zewnętrzny. Następnie ustawiono go jako dźwięk powiadomienia o połączeniach. Nie sprawdzano na innych wbudowanych dzwonkach. Telefon realme 8

Właśnie ja mam taki sam problem …czytam czytam i czytam i to jest taki bład że nie da się tego naprawić, chyba zostaje odinstalowanie i zainstalowani eejszcze raz ,

niestety, po wyczerpaniu się limitu, bądź ręcznej blokadzie, wszystkie alarmy (od nadchodzących połączeń, wiadomości) są wyłączone, dlatego zostają tylko wibracje

Dobry artykuł. Używam family link od ponad roku, ale ostatnio mamy problem bo syn chcial by muzykę… Sama mam wykupiony yt music a niestety u syna tego nie mogę zainstalowac przez family link. Jest jakiś sposób na obejście?

Witam, jak dla mnie Family Link jest rewelacyjny. Brakuje mi jednej funkcji: dozwolone smsy w czasie blokady. Dlaczego są tylko połączenia?

Fajny artykuł, ja szukam rozwiązania wyłączenia hotspota, bo córka ma o 23 zablokowany telefon to korzysta z laptopa

Przyłączam się do tematu. Ma ktoś rozwiązanie jak wyłączyć hotspota? Ten sam problem

Witam,
Dziękuję za bardzo obszerny artykuł, jednak mam pytanie borykam się z problemem wyciszenia dźwięku przychodzącego gdy telefon jest już zablokowane. Czy coś udało się rozwiązać a ja nie potrafię tego zlokalizować? Czy jednak problem nadal występuje.

moim zdaniem wyobraździe sobie że jesteście takimi dziećmi i rodzice wam blokują telefon jak pisałe(a)ś o czymś ważnym np.
Co było zadane na następny dzień

Znacie może jakiś sposób na ograniczenia w Youtube na Androidzie? Najlepiej jakieś filtry na określone wyrazy w wyszukiwaniu i blokowanie określonych userów.

Artykuł świetny. Dziękuję. Spędziłem cały dzień na zawiłościach FL i dopiero tutaj znalazłem dobrze napisany przewodnik.
Z jednym ciągle nie mogę sobie poradzić: ustawiam na moim Iphonie opcję dostępu tylko do wybranych stron w przeglądarce na telefonie dziecka (Samsung). I niestety nie działa. Dziecko nadal może włączyć dowolną stronę www 🙁

Czy ktoś z Państwa doszedł do tego czy w telefonie dziecka można na stałe zablokować transmisję danych na WŁĄCZONE? Dziecko w domu korzysta z wifi, po wyjściu w świat nie ma zasięgu wifi, a dane komórkowe są nieaktywne. W efekcie nie ma możliwości zweryfikowania pozycji dziecka

Niestety aplikacja nie przewidziała użytkowania komunikatorów przez powiadomienia 🙁 nie nalicza wtedy czasu spędzonego na czacie

Chyba masz jakiś starszy system w smartfonie. U moich dzieciaków , android 9 i 7 i wszystko działa jak trzeba, albo nawet az za bardzo. Po limicie czasu mogą tylko zadzwonić nic więcej. Nawet sprawdzić wiadomości w pasku powiadomień 🙁 .
Chyba że masz jakiś specyficzny komunikator?
Jeśli to whatsapp to wina wersji prawdopodobnie. Chociaż wpis jest z marca więc może wersja appki była słaba.
Generalnie, dlatego wychodzą nowe wersje systemu android aby nadążyć za potrzebami świata :). Nie da sie zaimplementować skutecznie w 4rce czy 5tce pewnych zabezpieczeń jeśli nie są wspierane przez „silnik” systemu. 🙁
Tak więc czy to wina wersji Family Link czy starszy telefon?

Bardzo fajny artykuł w dobry sposób opisujący aplikację. Na pewno pomocny. Ja skorzystałem. Podziękowania dla autora.

Witam serdecznie, dobry wpis. Z mojej strony najwieksza zaleta jest mozliwosc blokowania poszczegolnych aplikacji – sam telefon jest wykorzystywany do zadan 'szkolnych’ – zwlaszcza teraz, i czasami godzinny limit jest niewystarczajacy. Daje wiec wiekszy, a zabijam aplikacje, ktorych w szkole nie potrzeba.
Temat obejscia FL moglby posluzyc na odrebny wpis. U mnie przerabialismy juz wszystko, efektem byl powrot do tego, co pisalem powyzej – blokowania aplikacji. Restart telefonu tez w ktoryms momencie byl mocno wykorzystywany.
A, no i zapomnialbym wspomniec, ze moje dzieciaki ogarnely sobie BlueStacka do przeportowania tego wszystkiego na komputer. Nie wiem, czy sie cieszyc, czy martwic.

Fajny blog BTW, bede zagladac czesciej.

Pozdrawiam i dziekuje.

Bardzo fajny tekst, zwłaszcza, że sam wujek Google nie rozpieszcza nas prostymi receptami na problemy z Family Link.
Byłbym wdzięczny za radę w następującej kwestii: kupiłem dla syna nowy telefon (Xiaomi) i próbuję podłączyć go do systemu nadzoru. Tymczasem FL pokazuję mi wciąż stare urządzenie jako nadzorowane, a nowego za diabła nie chce zobaczyć. Na nowym telefonie jest tylko jedno konto Google, wszystkie dane i aplikacje skopiowane ze starego. Próbowałem nawet skasować na starym i FL i konto Google, nic z tego. Kod do weryfikacji generowany na telefonie rodzica nie jest akceptowany na nowym telefonie przez FL. Co robić?

Krótka odpowiedź – nie wiem. Też trafiłem na problem, w którym na telefonie dziecka po podaniu kodu Family Link wracał do pierwszego kroku. Sprawdź proszę, czy w sklepie Play nie czekają żadne aktualizacje – puść wszystkie. Jeśli to nie pomoże, to niestety nie wiem.

O kurka… Sprawdziłem aktualizacje, wszystko jest aktualne 🙁
To już teraz znikąd pomocy, bo przecież te poradniki firmowe googla to jest jakiś kosmos. Jakby człowiek gadał z automatem i odtwarzali mu stale tę sama taśmę.
To może zapytam inaczej – gdzie szukać pomocy?, bo młody ma 14 lat i tak bez kontroli jak go puszcze i to jeszcze na kwarantannie, to mi w tym telefonie przepadnie na amen…

No niestety – Google to firma emitująca reklamy, wszystko inne to tylko sposoby na emisję większej liczy reklam. Nie znalazłem nigdzie żadnego sposobu na określenie źródła problemu. Jak nie działa, to nie działa.

Przy okazji – czy 14 lat to nie jest już ostatni moment na zdejmowanie blokad i limitów?

Mam to samo – na XIAOMI i MIUI 11 nie da się się tego skonfigurować. Po pierwszej akceptacji (ok. 2:20-2:30 na filmie) kreator wraca do pierwszego kroku na telefonie dziecka. Tj. nie dochodzi do tego menadżera.

Najwyraźniej nie jest… Moja koleżanka zainstalowała 2 lata temu FL na telefon wówczas 15-letniej córce, ograniczyła praktycznie wszystko. Młoda ma już 17 lat, a jej matka nie zdejmuje blokady. Córka ma 3 godziny dziennie dostępne od 7 do 21 jeśli matka nie zablokuje w środku dnia telefonu, zero gier i ograniczenia na przeglądarkę i aplikacje do odtwarzania dokumentów, bo czyta w nich książki. Próbowałam jej przemówić do rozumu, że nie można tak nastolatki kontrolować, ale ona uważa inaczej

Bardzo fajny artykuł, co prawda ja już to wszystko sama odkryłam 😉 bo używamy FL od 3 lat,ale teraz mam inny problem – nie mogę tego się pozbyć 😭 Córka ma 14 lat i już nie muszę jej tak kontrolować. Niestety, okazuje się, że żeby uwolnić telefon od tej aplikacji trzeba usunąć całe konto google dziecka, a na dany e-mail córka ma założone konta w innych aplikacjach czyli usunięcie konta będzie się wiązało z ich utraceniem. Może ktoś rozwiązał już taki problem ?

Witam mam ten sam problem, kod weryfikacji nie jest akceptowany na tel syna i nie puści mnie do menadżera jakby wogóle nie widziało tel syna. Jak ogarnąć tą apke?

Też mam ten problem w aplikacji rodzica widać dwa urządzenia syna ale jakby było skonfigurowane do nadzoru tylko jedno mimo że syn ma to samo konto google na obydwu urzadzeniach. Wyłączając nadzór bez problemu mogę go włączyć w drugim urzadzeniu w którym wcześniej on nie działał

Bardzo wyczerpujący opis – dziękuję. Z moich doświadczeń każde wcześniej testowane przeze mnie oprogramowanie ograniczające aktywność dzieciaków na telefonie, poległo w starciu z pomysłowością i wytrwałością moich dzieci 🙂
Tylko FL daje radę póki co.
Jest jednak jedna funkcja której bardzo brakuje (albo jeszcze jej nie odkryłem) – odblokowanie aplikacji bez limitu. Chciałbym dać takie uprawnienia np. Spotify, ale niestety nie ma takiej opcji – wszystko się dzieje w ramach udostępnionego czasu. Po zablokowaniu telefonu działają tylko połączenia głosowe.
Może ktoś ma jakiś patent jak to zrobić?

Architektura Androida jest taka, że nie da się tego zrobić dobrze. Przykład – jeśli aplikacja „X” chce zdjęcie z aparatu, to może to zadanie zlecić aplikacji „Aparat” i wtedy na ekran wchodzi aplikacja „Aparat”, użytkownik robi zdjęcie, aplikacja „Aparat” sama się zamyka a fotkę przekazuje do aplikacji „X”. Z punktu widzenia systemu i innych aplikacji sytuacja jest na dobrą sprawę nieodróżnialna od odpalenia aplikacji „Aparat” z ekranu startowego. I teraz jeśli chcemy zabronić używania aplikacji „Aparat” to nie bardzo wiadomo, co FL miałby robić – blokować ekran? Zabijać aplikację „X”? Wracać do ekranu startowego?

Hej! Funkcja zawsze dozwolonych aplikacji pojawiła się w marcu 2021, zmiany w tekście oznaczyłem tagiem [26.04.2021]

Mój syn słucha spotify na zablokowanym ekranie i wtedy czas mu nie „leci”. A na zablokowanym ekranie można przełączać utwory (następny i poprzedni).

Fajny artykuł. Zainstalowałem FL na telefonie rodzica (Moto G7 Power) i dziecka (MotoG7Play) i… Niestety blokowanie telefony dziecka nie działa.
Na moim urządzeniu wszystko pięknie się definiuje: limity korzystania, blokada aplikacji, pora snu, nawet blokowanie „teraz”. Tyle, że na telefonie dziecka nie widać żadnego efektu. Zablokowane aplikacje działają (mimo, że w programie FL dla dzieci i nastolatków widać, że są zablkowane). Czy ktoś już spotkał się z takim przypadkiem?

U mnie podobny problem. Zdarza się, że czasem telefon zostaje zablokowany przez ręczne zablokowanie ale odblokowuje się przy kolejnym włączeniu telefonu.

U mnie się ta aplikacja nie sprawdziła za dobrze pod względem lokalizacji urządzenia dziecka. Nie wiem czemu, ale ciągle ściągało mi złą lokalizację. Teraz używam Find My Kids i geolokalizacja działa super. Polecam, jeśli ktoś potrzebuje aplikacji dla bezpieczeństwa dziecka.

Dzień dobry,
proszę o pomoc, chcę wyłączyć nadzór rodzicielski wg instr.powyżej, jednak wchodząc w „zarządzaj ustawieniami” nie mam „nadzorowanie konta” tylko ustawienia w poszczególnych usługach, tj. google play, google chrome, asystent google, lokalizacja. Przeczytałam jeszcze taką informację : „Wyłączanie nadzoru rodzicielskiego

Uwaga: nie możesz wyłączyć nadzoru rodzicielskiego, dopóki Twoje dziecko nie osiągnie wieku obowiązującego w Twoim kraju, który umożliwi mu samodzielnie zarządzanie własnym kontem Google.” W Polsce 16+.

Bardzo dobry artykuł. Jeśli można, chciałbym prosić o pomoc, wskazówki. Mój 10-letni syn gra w Brawl Stars. Korzystam z Family Link, w płatnościach ustawiłem swoją kartę płatniczą z koniecznością akceptacji płatności na „wszystkie treści”. Mimo to dziecko w czasie gry w ostatnim tygodniu wyczyściło mi konto. Nie dostałem żadnego powiadomienia, na telefonie dziecka też nie było komunikatów o podanie hasła, więcej on świadomie unikał płatności. Zawsze cofał się, jeśli była potrzeba podania hasła. Ja kupiłem mu kilka rzeczy w tej grze w czerwcu 2020, ale wtedy dostałem powiadomienie i świadomie dokonałem zakupu. Teraz żadnych powiadomień i zero na rachunku. Pozostałe ograniczenia dot. dziennego limitu czasu gry działają prawidłowo w Family Link. Chodzi tylko o brak wymogu zatwierdzenia płatności. Druga sprawa, nie mogę nawet odpiąć karty od konta google, mogę co najwyżej zastąpić dane mojej karty danymi jakiejś nowej karty. Obłęd. Do kogo napisać, jaki jest mail do google? Gdzie można złożyć reklamację? Czuję oszukany. Mam telefon samsung s9, syn ma samsunga s7 i tablet Huawei.

Bardzo dziękuję Panu za odpowiedź. Na tej stronie supportowej google zgodził się cofnąć dwie największe transakcje, które były w ostatnich 48h. Przy zwrocie podałem, że transakcje były bez mojej zgody. Dostałem z google potwierdzenie na maila, mam nadzieję, że wkrótce pieniądze zobaczę z powrotem na rachunku. Google nie zgodził się jednak na zwrot kilku innych transakcji, w tym też takich z ostatnich 48h podając, że to nie jest zgodne z polityką zwrotów. Gdzieś na ich stronie była informacja, że transakcje starsze, niż 48h można reklamować u dewelopera odpowiedzialnego za daną grę. Nie mam zdrowia na to, kilkaset PLN, ale teraz to raczej szukaj wiatru w polu. W swoim banku na wszelki wypadek wyzerowałem możliwość płatności internetowych. Na podanej przez Pana stronie spróbuję odpiąć swoją kartę. Jeśli się nie uda to po prostu zamówię w banku nowa kartę, a tą dotychczasową zablokuję i tyle. Wie Pan, gdybym w tym Family Linku nie ustawił, że wszelkie płatności wymagają mojej akceptacji, to mógłbym mieć żal tylko do siebie. Ale po to to ustawiłem, żeby mieć kontrolę i spać spokojnie. Zastanawiam się, czy to nie jest tak, że w Family Link kontrola płatności nie działa na aplikacje i gry, które zostały wcześniej zainstalowane, taki jest komunikat przy wyborze kontroli „wszystkie treści”. To do chrzanu jest taka kontrola. Nie wiem, kto taki mechanizm wymyślił, gdzie tu logika, po prostu mistrzostwo świata i okolic. Mój syn gra w brawl stars od poczatku 2019 r. Najpierw bezpłatnie. W czerwcu 2020 dodałem tą kontrolę płatności, aby zrobić dziecku przyjemność i żeby w kontrolowany sposób mógł czasem sobie dokupić klejnociki w tej grze. Tej gry przecież teraz nie instalowaliśmy od nowa, żeby nie stracił tego, co ugrał przez ponad rok. Nie znajduję innego wytłumaczenia, dlaczego teraz ten mechanizm kontroli płatności nie zadziałał w grze brawl stars. Przepraszam za przydługą odpowiedź. Z pozdrowieniami, Adam.

Mała podpowiedź. Piszesz do develeopera – o zwrot kasy niesłusznie pobranej – nie odpowiada – reklamacja płatności z karty. Na ogół kasa wraca przy płatnościach kartą.

Ja tez nagimnastykowalam sie jak szalona, az wreszcie zalozylam dziecku nowe konto na nowym telefonie. Co do platnosci, a stricte do kart dodanych w Pay- niby mozna usunac karte, ALE trzeba dodac w to miejsce nowa (przy wlaczonej rodzinnej formie platnosci).

Czy w FL da sie udostępnić aparat bez limitu ? Dziecko na wakacjach po graniu oglada widoki (oczywiscie odwrotnie sie nie da, a koledzy „cisną bekę” z blokady), ale juz zdjeć zrobic nie może…

Hej! Funkcja zawsze dozwolonych aplikacji pojawiła się w marcu 2021, zmiany w tekście oznaczyłem tagiem [26.04.2021]

Ja mam problem z lokalizacją w FL.
Gdy jest wyłączona to na kontrolowanym urządzenia nie da się uruchomić GPSa. Przy próbie uruchomienia pojawia się komunikat, że ta opcja jest zablokowana przez administratora.
Dziecko nie może samo sprawdzić swojej pozycji na Mapach Google’a.

Obejściem tego błędu jest włączenie śledzenia lokalizacji dziecka – wówczas zaczyna mu działać GPS.

Niby dobra aplikacja pomagająca zwłaszcza ograniczać czasowo przebywanie dzieciaków przed telefonem. Ale przed bardziej wszechstronnymi dzieciakami program uniemożliwia wiele rzeczy. Mam w domu płacz i lament bo wszyscy rówieśnicy syna tworzą filmiki na youtube czy to o brawl Stars, czy Minecraft itp. Przez Family linka syn nawet nie może sobie wstawić avatara na konto w youtube. Dla mnie to jest rzeczą niedorzeczną, że powiązanie kont i utworzenie grupy rodzinnej jest już praktycznie nierozerwalne. Jedynie co można zrobić to pójść kupić nowy telefon i założyć synowi nowe konto.

Z pewnych względów chcę zrezygnować z nadzorowania telefonu syna. Nie mam niestety w aplikacji rodzica pozycji Zarządzaj ustawieniami/Nadzorowanie konta. Próbowałem zmienić datę urodzin dziecka tak jak ktoś sugerował i udało się, ale po osiągnięciu 16 lat (zgodnie z nową datą) nic się nie dzieje. Syn nie dostał informacji, że może teraz samodzielnie zarządzać swoim kontem. Proszę o pomoc.

Czy dziecko ma w swojej aplikacji możliwość zdjęcia blokady tak, jak opisałem w rozdziale „Czy dziecko może samo wyłączyć nadzór urządzenia”?

A u mnie zadziałało, i to pare dni temu, zmieniłem na 16 lat, myślałem że także nie zadziałało bo w dzień urodzin mail nie przychodził, przyszedł dopiero o godzinie 23 na gmaila syna. Dalej było już z górki wystarczyło robić wszystko według poleceń z maila, rozłączyć się z grupy rodzinnej potem odinstalować family linka

Bardzo ciekawy artykuł, jak i cały blog, którego dotąd nie znałem.
Nie znalazłem niestety informacji, w jaki sposób udostępnić/odblokować dziecku możliwość korzystania z internetu w telefonie z FL. Mam taką sytuację, że dwie córki mają FL, jednej net działa, a drugiej nie, a w FL mam dla obu takie same ustawienia. Czy to kwestia ustawienia czegoś np. w uprawnieniach aplikacji na telefonie dziecka? Może ktoś wie? Proszę o pomoc, bo sytuacja mocno niewychowawcza i dla jednej córki bardzo frustrująca (są bliźniaczkami…).

Dzięki za konkretny i praktyczny tekst, który mnie szybko wyleczył z FL. Mówiąc krótko: za mocna ochrona poniżej 13 rż, za słaba powyżej. No to dla kogo to jest? Producent zapewnił sobie doopokrytkę na okoliczność ew. pozwów i chyba nic więcej. Szukam innych możliwości. Dzięki za pomoc.

Witam
U mnie występuje poniższy problem – pomimo wyłączonej i nie skonfigurowanej lokalizacji w FL, córka na swoim telefonie (Samsung A51) nie może samodzielnie włączyć lokalizacji. Ma komunikat, że tylko administrator może tym zarządzać. Przecież to absurd – co jak córka będzie potrzebowała skorzystać poza domem np. z nawigacji, map? Miał ktoś powyższy problem? Jak go wyeliminować? Telefon rodzica to Huawei P30. Ten sam problem z lokalizacją, występuje na tablecie LENOVO 10, gdzie córka jest zalogowana swoim profilem. Dodatkowo w mojej aplikacji FL nie widzę nigdzie opisanej możliwości wyłączenia nadzoru.
Zarządzaj ustawieniami → Nadzorowanie konta → Zatrzymywanie nadzorowania.
Jestem bliski zrobienia twardego resetu na telefonie córki lub założenia jej innego konta google.

Widzę, że opisany problem jest bardzo na czasie. Ostatnio kupiłem pierwszy telefon dla syna i gdy poprosiłem go, by włączył nawigację i poprowadził mnie do jego nowej szkoły, powiedział, że nie może włączyć lokalizacji na swoim telefonie. Paranoja! Wyskakuje opisany komunikat i nie pomaga nawet włączenie lokalizacji w FL, bo zainstalowałem program, by umożliwić synowi normalne korzystanie z telefonu. Poradził Pan sobie jakoś z tematem?

Proszę sprawdzić w telefonie rodzica opcję: Family Link -> dziecko -> Zarządzaj ustawieniami -> Lokalizacja -> Ustawienia Lokalizacji Urządzenia / telefon dziecka -> Lokalizacja urządzenia (włączone) / wysoka dokładność (zaznaczone)

W moim przypadku przy takich ustawieniach inne aplikacje są w stanie używać lokalizacji.

Ustawiłem i lokalizacja działa. Problem jest z czym innym – jak nie ustawię lokalizacji w FL to córka samodzielnie nie może na swoim urządzeniu uruchomić lokalizacji i np. skorzystać z map. Są więc na tą chwilę dwa wyjścia:
1. włączam lokalizację poprzez FL na telefonie córki – córka nie może wyłączyć lokalizacji ale może cieszyć się nawigacją. Lokalizacja działa cały czas i zużywa baterię.
2. nie włączam lokalizacji poprzez FL i córka nie może samodzielnie jej włączyć a co za tym idzie nie może korzystać z nawigacji. Bateria w telefonie działa dłużej.
Czekam na kontakt z google. Mam nadzieję że coś zaradzą na ten absurd.

Mam odpowiedź z serwisu Google – niestety po analizie problemu, okazało się że na obecną chwilę, funkcja lokalizacji na telefonie dziecka, może być uruchomiana tylko poprzez aplikację FL, która jest zainstalowana na telefonie rodzica. Potwierdzili to również specjaliści, którzy po mojej zgodzie, analizowali/ dokonali diagnostyki urządzenia. Poproszono, abym w aplikacji FL poprzez „Prześlij opinię” wysłał informację o tym, jaką modyfikację/ działanie aplikacji bym zalecał zmodyfikować.
Zachęcam do tej formy kontaktu wszystkich, którzy mają ten sam problem co ja z lokalizacją na urządzeniu dziecka.

Bardzo ciekawy artykuł 🙂 u nas dziecko jeszcze tak w telefony komórkowe się nie zagłębiło. Ale jak najbardziej woli inne rzeczy i zabawki jak np elektronika dla dziecka, to chyba dobrze 🙂

Opcja z limitem do poszczególnej aplikacji jest ok, ale jeżeli np. Dziecko ma 10gier to jest to ciężkie do nadzorowania. Czy jest możliwość ustawienia zbiorczego czasu na korzystanie z gier/aplikacji? Np. 2h dziennie?

Witam, bardzo dziękuję za ten artykuł. Moje dziecko nałogowo korzysta z telefonu, internetu, komptera itp. Niestety kupujac dziecku telefon z abonamentem firmy z rozmachem daja wszystko no limit. A że corka zarywła noce zeby tylko pograc, popisac, posłuchać czegoś w necie nie zważając na żadne konsekwencje dla siebie, musiałam na jakis czas wyłączyć jej telefon. Ale za to korzystała z wifi w domu. Pozbierała wszystkie stare telefony i odpalała pod osłoną nocy byleby tylko telefon łączył sie z siecią. Ogladała filmy niekoniecznie dla niej przeznaczone. Tracę kontrolę nad tym, żadne zakazy nie skutkują, program ochrona internetu z plusa jest zupełnie bezużyteczny. Założyłam w koncu jej FL, zainstalowałam router ktory pozwala kontrolowac domową sieć…ale nie pomyślałam że ona udostepni sobie na laptop internet z chronionej przez FL komorki i biega po laptopie na całego. Jestem totalnie zielona w te klocki. Proszę o pomoc jak jej to uniemożliwić?

Nie można grupować gier, ale od niedawna (marzec 2021) można zrobić podział na limit czasu plus aplikacje zawsze dozwolone.

Family link jest świetny. Moje dzieci dobrowolnie pozwoliły na instalację(widzimy gdzie są, mogą grać z limitami) ale moja córka odkryła w telefonie Xiaomi 6A, że można bez problemu obejść blokadę przyciskając wiele razy lewy przycisk w telefonie. Pokazuje się lista aplikacji i wystarczy na którąś kliknąć. Nie poprawili tego już od chyba 2 lat…

Dziecko w jakis magiczny sposob ma dostep do kodu dostepu rodzica i zawsze sobie odblokowuje kiedy juz minal limit.
Drugi problem jak wylaczyc hot spot poprzez FL aby nie udostepniac netu na inne urzadzenia mimo blokady

Czy ktoś z Państwa zna rozwiązanie następującego problemu (na telefonie syna Xiaomi Redmi Note 7). Gdy telefon jest w stanie zablokowania i dzwonię do syna w jakiejś sprawie – On NIE SŁYSZY sygnału dzwonka połączenia (ani dźwięku sms-a) chociaż w ustawieniach dźwięku i połączeń/sms-ów wszystko jest ustawione tak, aby było słyszalne. Widać tylko na ekranie, że dzwonię (a przecież syn nie wie, że będę do niego dzwonił w danej chwili i nie wpatruje się nieustannie w ekran), ale brak jakiegokolwiek dźwięku. A po tym jak np. nie odbierze połączenia, to na ekranie, nie ma żadnego śladu, że ktoś (np. ja) do niego dzwonił, sms-ował, tzn. śladu, że ktoś próbował się z nim skontaktować. I tym samym nie ma on szans oddzwonić korzystając np. z funkcji alarm. Gdy telefon odblokuję – to wtedy normalnie dzwoni, wszystko słychać, itd. Czyli tak jakby zablokowanie telefonu poprzez Family Link automatycznie uniemożliwiało USŁYSZENIA jakiegokolwiek połączenia mimo uaktywnienia w telefonie wszystkich dźwięków, jakie są tylko możliwe. Czy ktoś wie jak to zmienić? Będę bardzo zobowiązany za pomoc.

Witam, znalazłeś jakiś sposób na ten problem .. mamy identycznie i nie mam pojęcia. Jedyne rozwiązanie jakie znalazłem to jeśli Ja lub żona chce zadzwonić to w aplikacji odblokowujemy telefon i dzwonimy , po rozmowie ponownie blokujemy. Ale jak ktoś z np. z dziadków by dzwonił to już lipa (?)

jaki telefon ma dziecko? jaki android? u mnie wszystko działa na antku 9(xiaomi) i 7(galaxy s6)

WItam, syn też mi ostatnio uświadomił ten problem. Ja wpadłem na takie rozwiązanie, żeby przed zadzwonieniem użyć funkcji odtworzenia dźwięku na urządzeniu. Wtedy syn wie, że będę dzwonił. Ale rozwiązanie z chwilowym zdjęciem blokady uznaję za lepsze. Fakt, dodzwonią się tylko te osoby, które mają dostęp do FL. Swoją drogą, to jest zdecydowanie do poprawy przez Google.

Czy jest możliwość zainstalowania aplikacji Google PAY na telefonie dziecka poniżej 13 roku życia? Chciałem, żeby dziecko mogło płacić swoim telefonem za drobne zakupy w sklepach przez NFC. Dlatego chciałem ustawić w telefonie płatność jedną ze swoich kart. Wcześniej ustawiłem odpowiednie limity w banku. Niestety nie mogę pobrać i zainstalować aplikacji Google PAY i tym samym dodać karty do telefonu, co sprawia, że NFC jest bezużyteczne. Czy możliwość rozwiązania tego problemu, czy po prostu z uwagi na wiek dziecka tej operacji nie da się przeprowadzić na jego koncie?

Bardzo ciekawy artykuł. Mój syn ma założone Family Link od 3 lat. Ostatnio zauważyłem, że system ten uniemożliwia mu przechodzenie do aukcji Allegro wyszukanych w przeglądarce Opera na stronie google.pl
Czy jest gdziekolwiek jakieś ustawienie, które można zmienić, by zmienić to dziwne zachowanie? Oczywiście jeśli skopiuje się opis aukcji i wklei do wyszukiwania na allegro.pl to aukcję można normalnie otworzyć.

Dzień dobry,
niestety w:
„Jak rodzic może wyłączyć nadzór?
Wyjątkowo łatwo – w aplikacji rodzica wchodzi na profil dziecka, tam menu Zarządzaj ustawieniami → Nadzorowanie konta → Zatrzymywanie nadzorowania.” – nie ma takiej opcji

A czy konto dziecka zostało założone/dodane jako konto dziecka poniżej 13 roku życia?

Baaardzo fajny artykuł . Ciężko o takie .
a co do śledzenia. No ja akurat mam dzieci poniżej 10 roku więc śledzenie jest włączone, tym bardziej że one same są tylko gdy wracają ze szkoły. Co do starszych dzieci to nie wiem czy to taki wielki problem , ja np. mam udostępnioną lokalizację rodzicom , żonie , bratu siostrze i kilku znajomym w mapach google i jakoś mnie to ani nie stresuje ani godzi w moją prywatność. Ciekawi mnie to dlaczego to takie straszne jest 🙂
A daje wiele możliwości.:) kiedyś np. byłem w górach. i właśnie mój znajomy zobaczył na mapie, że jestem w pobliżu, zadzwonił , spotkaliśmy się całymi rodzinami i jeden dzień był bardziej niż super spędzony. Poza tym razem dojeżdzamy do pracy, znajomość lokalizacji jest więcej niż przydatna.

Witam serdecznie, moja córka niestety poznala haslo dostępu rodzica i z tej pozycji sama odblokowuje sobie telefon. Szukam i próbuję ale nie mogę sobie poradzic ze zmianą tego hasła. U syna na tekefonie FL prosi tylko o kod dostępu rodzica a córka ma dwie możliwości dostępu, przez kod i haslo (które zna). Chyba ze da sie ustawic zeby corka miala możliwość odblokowania tylko kodem z tel. rodzica?

czy po hipotetycznym usunięciu nadzoru, lub zmianie daty urodzin 14 latka na 16 latka jak również później po odinstalowaniu FL ,
-konto gmail na które był FL założony i inne aplikacje na których się dziecko przez tego maila logowało….. znika???
-przez te 2 lata tworzył swój świat w grach itd i nagle ma to zniknąć?
czy ktoś już odinstalowywał i taka wpadka czy nie

Witam, mam problem. Nie mam włączonej kontroli lokalizacji u dziecka, natomiast na urządzeniu syna nie można włączyć lokalizacji. Czasem do innych rzeczy jest potrzebna a wyświetla się komunikat że funkcja niedozwolona przez family link. Co mogę zrobić?

W jaki sposób można zmienić rodzinną formę płatności? Próbowałam już wszystkich możliwości i nadal mogę płacić tylko kartą płatniczą, chciałabym płacić paysefcard albo google pay.

Witam,

Proszę o pomoc. Próbowałem zmienić datę urodzin dziecka (żeby miało powyżej 16 lat) ale mam komunikat: „Dziecko musi mieć mniej niż 13 lat…”.

Bardzo pomocny artykuł dziękuję 🙂 Zastanawia mnie jednak czy można zablokować możliwość rozmów telefonicznych? Córce jak skończy się limit, to później i tak „wisi” na telefonie z koleżanką…. Mimo, że plan był taki, by po wykorzystanym limicie nie mogła już korzystać z telefonu i znalazła sobie inne zajęcie. Jakiś czas temu mogła dzwonić/oddzwaniać tylko do mnie, a teraz już do wszystkich z kontaktów. Z góry pięknie dziękuję za odpowiedź

Hasło blokady ekranu , który wprowadziłam dziecku nie działa. Wpisuje go i nic. Wpisuje poprzedni też nic. Dziecko ma mniej niż 13 lat. Proszę o jakąś wskazówkę, ponieważ nie chcę resetować tel. Syn ma Huawei.

Dziękuję za ciekawy artykuł. Nie znalazłem odpowiedzi na taki przypadek:syn ma 3 urządzenia – dwa telefony i tablet – jedno konto. Jak można usunąć z poziomu FL jeden nieużywany telefon (jest on już przywrócony do ustawień fabrycznych – jet czysty) ale nadal widoczny w FL?
A drugi case: Czy zdejmując kontrolę rodzicielską można ją ponownie przywrócić?
Z góry dziękuję za pomoc

Ciekawy artykuł. Niestety nie znalazłam tego co mnie interesuje. A mianowicie, chodzi o możliwość blokady funkcji rutera wifi w telefonie dziecka w momencie jak blokuje sie telefon. Na tą chwilę telefon zablokowany po upływie.limitu czasu a wifi nadal działa z telefonu i syn korzysta z niego na laptopie.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Całkowicie zielona na temat Family Link zainstalowałam family link na dziecka telefonie zamiast na swoim. Dostrzegłam to dopiero gdy przy kroku: „kto będzie korzystal z tego telefonu?” Wybrałem opcję dziecka i wyskoczył mi komunikat, że to zła aplikacja, dlatego chce ją odinstalować z dziecka tel. Nie mogę, wyskakuje mi komunikat: nie udało się odinstalować pakiet. Jak to usunąć z androida?

Bardzo fajny artykuł. Używam FL od 1,5 roku dla jednej córki i od miesiąca drugiej. Odziedziczyła telefon po starszej. Mam 2 problemy. Na telefonie Samsung Galaxy J5(2016) Android 7 córki drugiej nie mogę zsynchronizować wiadomości WhatsApp z poprzedniego telefonu. Wpisuje kod weryfikacyjny i mówi że nie można teraz i należy spróbować później. Nie mogę też dodać numeru telefonu do konta Google – czy to za sprawą FL? I druga sprawa: pomimo restrykcyjnych zabezpieczeń PG3 córce pierwszej udaje się zainstalować jakieś aplikacje bez mojej zgody… Dodam, że system jest aktualny. Będę wdzięczny za pomoc

Rodzicu, jeśli przynajmniej raz wyraziłeś zgodę na instalację danej aplikacji, zostaje ona wpisana w Bibliotekę apek dziecka, i odtąd już nigdy nie będzie potrzebowało Twojej zgody na kolejną instalację tejże. Nawet jeśli zdecydujesz o zablokowaniu danej gry dzieciak będzie mógł ją sobie po raz kolejny zainstalować. Aby trwale wykluczyć ją „z gry” wykasuj ją z Biblioteki aplikacji w sklepie play na telefonie dziecka. Dwa miesiące mnie dzieciaki „kiwały” 😉

Drodzy rodzice
Chciałabym wam uświadomić jako prawnik, że zgodnie z prawem do prywatności i ochroną życia prywatnego zbyt duża kontrola i brak prywatności dziecka traktowane jest jako naruszenie.
Mówi o tym również ratyfikowana przez Polskę Konwencja o prawach dziecka (Dz.U.1991.120.526 – Konwencja o prawach dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 roku) w artykule 16. Zgodnie z preambułą tego dokumentu „dziecko powinno być w pełni przygotowane do życia w społeczeństwie jako indywidualnie ukształtowana jednostka, wychowana w duchu ideałów zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych, a w szczególności w duchu pokoju, godności, tolerancji, wolności, równości. Dziecko też ma prawo do swoich prywatnych spraw, jest całkowicie odrębną jednostką. Naruszanie przez dorosłych jego prywatności nie jest przez dziecko odbierane jako wyraz troski i miłości. Wręcz przeciwnie – traktuje to jako brak zaufania, nadużywanie władzy rodzicielskiej, autorytarne narzucanie zasad, wyraźne traktowanie inaczej niż pozostałych, dorosłych członków rodziny. Dorośli ingerujący arbitralnie w sferę prywatności dziecka często tłumaczą to koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa, monitorowaniem jego kontaktów, ochroną przed niebezpieczeństwami współczesnego świata. Uzasadniają, że skoro utrzymują dziecko, to mają prawo wiedzieć wszystko na temat tego co robi i je kontrolować. Ale przecież dostęp do Internetu jest aktualnie powszechny, więc kontrolowane czy ukarane dziecko może swobodnie skorzystać z Internetu na komórce kolegi czy koleżanki – tyle że wtedy już na pewno o niczym nie opowie żadnemu z rodziców. Można oczywiście dowiedzieć się, co dziecko upowszechnia publicznie – na przykład na FB czy Instagramie. Lepiej jednak budować zaufanie dziecka, dzięki temu samo podzieli się z nami swoimi nowymi publikacjami. Warto uświadomić sobie, że kontrolując poczynania dziecka w sieci oprócz poważnego błędu wychowawczego, właściwie popełniamy również przestępstwo, gdyż art. 49. Konstytucji mówi:
„Zapewnia się wolność i ochronę tajemnicy komunikowania się. Ich ograniczenie może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony.” A konstytucja nie dotyczy przecież tylko dorosłych, mówi także o prawach dzieci. Jeśli nie jest to stan wyższej konieczności, nie kontrolujmy dziecka. Przede wszystkim rozmawiajmy – o nowych kolegach i koleżankach, o nowych czy dziwnych ciuchach, nietypowych zachowaniach i zainteresowaniach, o nagłym pogorszeniu się ocen. Omawiajmy z dziećmi filmy, które oglądają, czytajmy wspólnie książki, których bohaterowie stają przed poważnymi wyborami, pytajmy o to, co nasze dzieci zrobiłyby w takim wypadku. Omawiajmy kontrowersyjne przypadki, o których mówi się w szkole czy w telewizji. Pytajmy, co się dzieje w szkole, wśród znajomych, czego nowego dzieci się dowiedziały czy nauczyły, a nie tylko jaką dostały ocenę. Zapewniajmy, że kochamy dziecko zawsze, pomimo tego, co może się wydarzyć. Że może powiedzieć nam o wszystkim, co je interesuje, niepokoi, o swoich planach i zamierzeniach. Dajmy mu poczucie, że w domu jest bezpieczne, a w razie potrzeby otrzyma pomoc i wsparcie. Równocześnie musi mieć świadomość, że samo odpowiada za swoje zachowania i decyzje, ma prawo do wyboru swojej drogi. Czy daje to rodzicom pewność, że dziecko nie zboczy z dobrej drogi, że pod wpływem grupy rówieśniczej lub ciekawości nie podejmie nieakceptowanych przez dorosłych aktywności? Nie, ale przecież takiej samej pewności nie daje nam naruszanie jego prywatności – przeglądanie jego rzeczy, komputera czy telefonu. A naruszanie prywatności zawsze wiąże się jednocześnie z zachwianiem poczucia bezpieczeństwa dziecka, ze zburzeniem jego zaufania, niszczeniem dobrych relacji w domu. Rozmowa natomiast buduje i wspiera pozytywne wartości. Spędzajmy czas wspólnie, a nie tylko w jednym domu, w którym każdy z domowników zajęty jest tylko sobą, najczęściej przed ekranem, w słuchawkach lub przy telefonie. Twórzmy wspólnotę, w której każdy ma prawo głosu i jest traktowany z szacunkiem. Szanujmy wybory dzieci i dajmy im prawo do popełniania błędów, ale także do ponoszenia konsekwencji swoich zachowań i wyborów.
Mam nadzieje, że bardziej zrozumieli państwo powagę prawa prywatności i że, zdajecie sobie sprawę z konsekwencji łamania go.
Dziękuje dowidzenie

Proszę uprawiać zalecenia palestry na swoich prawniczych forach a nie tutaj. Dziecko jest własnością rodziców i do ukończenia pełnoletności to rodzice za nie odpowiadają. To się nazywa wychowanie droga Pani.

Zgadzam się, że Pani prawniczka zagalopowała się w swoich wywodach, ale mimo tego dziecko nie jest niczyją własnością. Rodzice odpowiadają za dziecko bo mają obowiązek zapewnić dzieciom to do czego dzieci mają prawo. Jeśli rodzic tego nie zapewni to można dziecko rodzicowi odebrać. W przeciwieństwie do własności przedmiotów, gdzie można używać jak się chce i nikt nam nie będzie nic odbierał. Dlatego wychowanie to nie posiadanie. Natomiast co do komentarza pani prawnik. Jest coś takiego jak granice.

Temat wymaga glebszego przestudiowania. Barkuje duzo tematow – mozna jeszcze tuningowac rozwiazanie, w oryginale nie bylem zadowolony a jestem senior administratorem i propinuje ustawic app lock na Family Link i zabezpieczajac niezaleznym pattern-em (wzorem), co wazne niezaleznym od odcisku palca czy pinu blokujacego ekran. W ten sposob dziecko nie ma w ogole wgladu do Family Link poprzez ustawienia jak i ikonka znika z pulpitu.
Ustawiamy to poprzez Ustawienia (trybik) -> Aplikacje -> Blokowanie aplikacji -> sa tam dwie zakladki blokowanie aplikacji jak i ukryte aplikacje (testowane na Xiaomi z Andorid 10).
Sa jeszcze inne rozwiazania, ktorch nie chce tutaj upubliczniac poniewaz nastolatki tez zapewne czytaja i nie sa zabezpieczone haslem.
Poponuje dodatkowo wesprzec sie innymi aplikacjami, Family Link przydaje sie jak dla mnie glownie w celu zablokowania mozliwosci resetowania telefonu do ustawien fabrycznych jak i zablokowania wylaczenia lokalizacji, natomiast nie dowiemy sie co dziecko robi na komunikatorach, itp.

Witam mam następujący problem :po zainstalowaniu family link na nowym telefonie córki ( na starym też miała family link) pokazywał lokalizację nowego telefonu ale aktywność że starego ( nadal na nim było zalogowane konto google córki) po wylogowaniu się że starego telefonu z konta googlebPonownie przeinstalowalem family link na nowym telefonie, przy próbie konfiguracji tj.generuje kod, na tel. Córki ,potwierdzam że chce być nadzorowana pojawia się komunikat że coś poszło nie tak(logowanie do konta google),konfiguracja jest nieukończona ale co ciekawego córkę wylogowało z konta google i nie może się zalogować na nie pomimo poprawnego hasła, dopiero jak wyłączyłem nie do końca skonfigurowany nadzór family link nad jej kontem to mogła się zalogować na konto google, próbowałem kilka razy skonfigurować family link ale za każdym razem ten sam błąd i wyrzuca córkę z konta google bez możliwości zalogowania się aż wyłączę nadzór czy ktoś miał może podobny problem?

Witam,

czy jest możliwe korzystanie z Family Link jeśli ja mam Samsunga z Androidem a dziecko iPhone z iOS? Czy to będzie kompatybilne?

Nie, Family Link potrafi nakładać ograniczenia jedynie na Androida. Na iPhone dostępna jest aplikacja rodzica. Apple ma własny system kontroli rodzicielskiej, ale zamknięty w ramach ekosystemu iOS/macOS.

Bardzo dobry poradnik!!! Dziękuję za niego!
Sam jestem informatykiem ale chwilami wymiękałem przy instalacji konfiguracji Family Linka. Raz coś działało, raz nie. Na tablecie wszystko ruszyło od razu. Na telefonie ciągle pojawiał się błąd konfiguracji. Ruszyło chyba po dziesiątej próbie i dziwnym obejściu (wyłączenie wifi i włączenie dopiero po dokończeniu konfiguracji telefonu)
Nie byłem nawet świadom, że w marcu 2021 wyszła jakaś aktualizacja.
Mi osobiście brakuje możliwości ustawienia różnych limitów czasowych dla różnych urządzeń np. telefon i tablet.
Czy w trybie alarmowym (po wyczerpaniu czasu albo w porze snu) można zezwolić dziecku na wysłanie/odebranie sms?
Dobra robota.

W porze snu dostępne są jedynie połączenia alarmowe, w ramach zwyczajnych limitów można zdefiniować program do SMS-ów jako „zawsze dostępny”.

Cześć, fajny art 🙂
Mam pytanie trochę z innej beczki, przynajmniej nie znalazłem odpowiedzi w treści, czy w dyskusji.
Zmieniłem telefon dziecku, w FL dla rodziców wciąż wisi stary tel, którego już fizycznie nie mam. Jak usunąć „martwą duszę”? To pewnie banalne, ale szukam i nie mogę znaleźć tej funkcji, a irytuje mnie zbędne na liście urządzenie. Pozdro

Artykuł pełna profeska, dowiedziałem się z niego np. że mój problem z niedzwoniącym telefonem dziecka po zablokowaniu go przez aplikację jest powszechny a nie tylko mój…
Aktualnie syn dostał nowy telefon, na którym też zainstalowałem FL w mojej końcówce jest on widoczny ale… nowy telefon nie blokuje się, nie trzyma limitów, pory snu, itd. Tak jakby nowy telefon syna w ogóle nie miał FL. Doszedłem już do wniosków że wynika to z faktu iż nowy telefon tak jakby nie rejestrował aktywności syna na nim. Widzę że syn korzysta z telefonu a ja w swoje końcówce FL cały czas mam 0 minut aktywności. Czy wie ktoś może jak skonfigurować nowy telefon żeby FL zaczął w końcu działać?

Moje dziecko korzysta z 2 urządzeń. Jedno chciałabym odpiąć od FL ale nie wiem jak. Instrukcje z supportu FL nie pomagają.
Co moge zrobić?

Witam mam problem z tą aplikacją po zainstalowaniu u córki niestety ona nie może ani wysyłać wiadomości ani dzwonic nawet jak telefon jest odblokowany. U niej pojawia się skontaktuj się z właścicielem a u mnie ze |Google nie obsługuje np. aplikacji wiadomości. Juz nie wiem co z tym robić nie chce blokować dzwonienia i wysyłania wiadomości córce. Chyba będę zmuszona odinstalować ta aplikacje choć ma bardzo dużo fajnych funkcji. Czy ktoś może wie czy idzie odblokować te rozmowy telefoniczne i wiadomości? (w aplikacji „wiadomości” sa zaznaczone krzyżykiem na szaro jakby ich nie było wcale.)
Dziękuję za pomoc 🙂

Na telefonie dziecka – samsung galaxy a6 (brak zalogowanych kont Googlel) przy próbie zalogowania specjalnie utworzonym kontem dziecka wciąż pojawia się błąd :Nie można nadzorować konta. Nadzorować można tylko konta z jednym profilem. Aby nadzorować konto ….@gmail.com na tym urządzeniu, możesz: usunąć inne profile tego użytkownika, aby każda aplikacja była widoczna tylko raz we Wszystkich aplikacjach;” – nie pomaga usunięcie ostatnich urządzeń w ustawieniach konta dziecka https://myaccount.google.com/device-activity – co może być przyczyną?

Jeśli w grę wchodzi reset fabryczny telefonu dziecka, to *być może* pomoże dodanie konta Google w procesie inicjowania telefonu. Czasem dodanie konta Google później sprawia, że telefon zachowuje się, jakby na telefonie były dwa profile i Family Link nie chce się zainstalować

Właśnie… Ja nie jestem komputerowcem… jak dla mnie to wszystko jest zbyt skomplikowane siedzę juz 2gi dzień nad tym całym FL.. i tylko kłopoty i ograniczenia.. nie umiem uruchomić mu minecrafta ktory przed instalacją FL działał.. to samo z YT. Mam rozsądnego 10-latka..Chyba skonczy się likwidacją FL

Hej, jesteś jedynym w internecie, który napisał o wyciszonym dzwonku podczas blokady. Teraz wszystko jasne, a dwa dni się zastanawiałam, jak to zmienić w ustawieniach. Dzięki 💓

witam. Proszę mi podpowiedzieć co zrobić, żeby dzwonek był słyszalny po limicie czasowym

Mam problem z odblokowaniem telefonu dziecka kodem rodzica. Wprowadziła swój własny kod, a na zablokowanym urządzeniu (Samsung M21) nie pojawia się miejsce na wpisanie kodu rodzica (jak na zdjęciu poglądowym w artykule). Czy kod rodzica odblokowuje urządzenie z kodem wprowadzonym ręcznie przez dziecko?

Brak najważniejszej informacji, po to tu wszedłem. Co zrobić gdy google chcę numer telefonu mojego dziecka, dziecko nie ma numeru telefonu. Chore google.

Jak pozwolić dziecku poniżej ,,wieku obowiązującego w moim kraju” (córka ma 13 lat, ale od pewnego momentu w Polsce tym wiekiem jest jest 16) na dodawanie opinii w google?

Famili link powinien nazywać się Gogle link. Bo tak naprawdę to nie rodzic kieruje ustawieniami, tylko Google. Wyłączają usługi i nawet nie da się tego zmienić. Dają piętnastolatkom infantylnego youtubekids zamiast zamiast wyposażyć youtube w dobre filtry. Doszło do tego, że syn nie mógł oglądać tutoriali o programowaniu. Mi też wyświetlają się rzeczy, których sobie nie życzę widzieć. Ale jak włączyłem filtr, zaraz komentarze wyłączają. Bez sensu. Uniemożliwiają dzieciakom używania konta marki. I w ogóle nie pytają się o zdanie rodziców. Google wypchajcie się. To zakrawa na prześladowanie użytkowników ze względu na wiek. Są oni wykluczeni.

Na moje nieszczęście utworzyłem konto synowi właśnie do famili link, a teraz tego chłamu nie mogę wyłączyć. Może ktoś pomoże. U mnie nie ma tego w ustawieniach.

Witam, dziecko ma włączony limit czasowy 4h na dzien plus pora snu ustawiona. ale od jakiegoś czasu, limit czasu się odnawia sam. nawet nie zdąży minąć ustalony czas a już zaczyna od zera. więc w sumie wychodzi na to że limitu nie ma. gdzie leży problem i jak to rozwiązać

A ja mam problem w momencie kiedy chce się połączyć Family Link na koncie dziecka gdyż pojawia się u syna komunikat że jest administratorem rodziny. Co zrobić żeby syn nie był administratorem nie usuwając jego konta

Proszę o pomoc. Po zainstalowaniu Family link nie działa na moim telefonie clasroom syna. jak zdejmę blokadę Family to działa. Clasroom musi się logować na konto syna Gmail. Proszę o pomoc

Wyłączyłam kontrolę rodzicielską za pomocą konta rodzica, bo Family link się zawiesił i nie pozwalał na odblokowanie czasu na tablecie syna. Jak wyłączyłam tę kontrolę to mój family link jakby wrócił do wersji bez konta do kontrolowania. Natomiast tablet syna się nie odblokował. Wynik jest taki, że ja już nie mam kodu rodzica do odblokawania a nie działa odblokowanie za pomocą hasła google. Tablet został zresetowany a family link nadal nie umożliwia na dostanie się do tabletu. Czy jest jakaś opcja żeby się dostać do tabletu i go używać? Jakimkolwiek sposobem poza zrzuceniem go z 3 piętra? Dziękuję za pomoc

Witam, chce usunąć te aplikację ale nie mam możliwości. Nie mogę tego zrobić z poziomu konta rodzica w FL ani w telefonie dziecka „zatrzymaj nadzorowanie” bo po 5 minutach oczekiwania jest komunikat spróbuj ponownie. Konto założone powyżej 13 lat ale przed 16. Ma Pan jakieś pomysły? Internety nie pomagają….

Zainstalowalam Family Link w tablecie i telefonie córki. Kiedy chce otworzyc YT w tablecie w aplikacji Internet to pojawia się komunikat „Na swoim koncie nie masz dostępu do YouTube na komórki” jeśli otwieram YT w aplikacji to działa poprawnie. Jak pozbyć się tego komunikatu? W telefonie działa poprawnie zarówno w aplikacji YT jak i w Internecie. Na obu urządzeniach zalogowana jest własnym kontem Google

Witam
Wraz z mężem stworzyliśmy grupę rodzina Google i wszyscy mamy FL, problem mamy tego typu, że nie można dzieciom na ich kontach dodać karty google (doładować np.50zl). Musi to zrobić rodzic, jednakże zapłata schodzi jedynie z rodzinnej firmy płatności – czyli naszej dodanej karty platniczej. Czy istnieje możliwość dodania karty upominkowej dzieciom?

Po zainstalowaniu Famuły Link na telefonie syna nie włącza się YouTube. Kreci, kręci i nic się nie dzieje. Dodam, że inne strony działają. Mam wrażenie, że już wszystko robiłam.

Od niedawna jest możliwość ustawienia blokady urządzenia z możliwością korzystania ”zezwalaj na aplikacje typu-zawsze dozwolone „ ale niestety nie działa ta opcja😟syn często słucha spotify przed spaniem i ta aplikacje ma ustawiona – zawsze zezwalaj

Czy istnieje możliwość zmiany administratora w grupie rodzinnej?
Z góry dziękuję za pomoc

Witam, rewelacyjny artykuł. Mam pewien problem moze się ktoś z tym spotkał. Syn twierdzi że nie grzebie w ustawieniach z mojego telefonu a wielokrotnie a limit ANULOWANY. Czy mogę prosić o podpowiedź skąd się to bierze?

Fajny artykuł, jasno opisany.
Chciałem jeszcze zapytać, czy ktoś ma podobnie…
Po założeniu FL na urządzeniu dziecka wyszukiwarka Google zrobiła się szara a po naciśnięciu pojawią się komunikat „App paused” i nic nie można zrobić. W zakładce aplikacje, gdzie ustawia się limit nie można nic zrobić a po naciśnięciu odwróconego ! w kółku, który tam jest pojawią się napis, że nie można ustawiać limitów dla aplikacji systemowych… Nie mam już pomysłów.
Pozdrawiam.

Ważna informacja dla osób planujących zakup dla dziecka zegarka Samsung Galaxy Watch (w naszym przypadku to Watch4), podczas konfiguracji zegarka, jednym z kroków jest skopiowanie konta Google z telefonu który będzie powiązany z zegarkiem. Jeśli będzie to telefon z Family Linkiem to nie ma takiej możliwości i zegarek traci dużo że swoich funkcjonalności( np. Sklep Google Play będzie niedostępny). Samsung i Google milczą w tym temacie i nie widzimy 5 czy zostanie to poprawione. Gdy parujemy zegarek z telefonem bez FL, wszystko działa jak trzeba.

Dopiero raczkuję z FamilyLinkiem ale widzę jeden problem – jak zablokować ustawienia? bo dziecko może sobie w nie wejść, w aplikacje i odblokować co mu usunęłam :/

Potrzebne są dwa telefony – rodzica i dziecka. Funkcje sterowania są tylko u rodzica, ograniczeniom podlega telefon dziecka.

Ja mam problem praktycznie pozwoliłam już na wszystko w aplikacji YT a ona dalej nie działa u mojego syna na telefonie 🙁

Świetny artykuł i pomocny. Mam jednak taki problem, iż przy zakładaniu aplikacji podałam prawdziwy wiek syna 7 lat, mam problem z aplikacją, że dziecko nie może do nikogo dzwonić. Jak wyrazić dziecku zgodę na wykonywanie połączeń telefonicznych.

Witam, swietny artykul! Szkoda tylko, ze nie bylo takiego, jak 3 lata temu instalowalam to g… . Teraz nie moge zrezygnowac z nadzoru 🙁 Zmienilam dziecku date urodzenia na prawie 13 lat. Teraz ma juz niby 13, a nadal nie moge wylaczyc nadzoru. Nie mam w ogole tego w ustawieniach.
Pisalam do nich wiadomosci, zeby wylaczyli nadzor bez usuwania konta. Zawlaszczyli sobie konto – albo z FL, albo w ogole 🙁

Witam,

jeżeli chodzi o FL to bardzo fajny funkcjonalny program – u mnie na Samsungach Galaxy działa bez zarzutów – mam jednak jeden problem i pytanie czy ma ktoś pomysł jak go obejść – chodzi o to, że po włączeniu routera w tel i po zablokowaniu telefonu, router nadal działa i podaje sygnał – co oznacza, że jeśli dziecko ma drugie urządzenie, to loguje się na wifi zablokowanego urządzenia i hula do woli bez ograniczeń. Reasumując – czy jest jakaś opcja, żeby zablokować router wraz z blokadą telefonu??

Dzień dobry, dziecko ma HardReset.info: A520F Galaxy A5 (2017) i nie ma na nim opcji „Kontrola Rodzicielska” do zaznaczenia w Google, jak to urouchomić?

Dzień dobry, dziecko ma A520F Galaxy A5 (2017) i nie ma na nim opcji „Kontrola Rodzicielska” do zaznaczenia w Google, jak to uruchomić?

Dziecko ma ustawione limity korzystania z telefonu w ciągu dnia.
Po wykorzystaniu limitu nie blokuje mu telefonu. Gdy wchodze w ustawienia limitów na swoim telefonie ,sa one wyszarzone i wymagają ponownego potwierdzenia. ich zapisu.Jaka moze byc tego przyczyna ?

Witam. Mam problem ze zmianą hasła dostępu dziecka do telefonu. jeżeli wchodzę na informacje o koncie–>zmień hasło to zmienia mi hasło do Gmaila dziecka a nie na telefonie, które chce odblokować.

Witam,
Mam u syna zainstalowanego FL, ale nadeszła konieczność przywrócenia jego telefonu do ustawień fabrycznych. Jest na to jakaś procedura,żeby czegoś nie zepsuć albo zablokować?

Zalecam całkowite wyłączenie ochrony Family Link tak, aby przed resetem fabrycznym telefon nie podlegał żadnym restrykcjom.

Dziękuję za szybka odpowiedź. Rozumiem, że po przywróceniu ustawień fabrycznych ponowna instalacja FL na telefonie syna odbywa się normalnie, jak poprzednio?

Tak. Powyższa sekwencja chroni przed sytuacją, gdy po resecie telefon chce kod rodzica a FamilyLink z nieznanych przyczyn gubi powiązane konto dziecka – takie raporty błędu pojawiały się na forach Google

Pytanko dodałem do family link karę o wartości 50zl kupiona w empiku. Ale na telefonie syna nie mogę nią zapłacić jak to zrobić?

Jak zablokować aplikacje wiadomości google. Jest to aplikacja do czytania wiadomości nie do obsługi sms przypomnę.
Wiadomości są aplikacja systemową, nie można jej wyłączyć z poziomu panelu sterowania famili link. Proszę nawet o poradę jak wyłączyć ja choćby na router czy kolejna app na telefonie.

Dodam, najlepiej żeby zrobić to wyłączenie wiadomości zdalnie, bez fizycznego dostępu. W taki sposób aby dziecko nie było świadome ingerencji zewnętrznej oraz nie mogło samo zmienić ustawień.

A my mamy problem z aplikacją Gry Play – gdy syn ją chce uruchomić pojawia się komunikat „Ta aplikacja jest niedostępna” i opis „Ta aplikacja jest obecnie niedostępna dla kont w Family Link”.
Czy jest sposób na obejście tego? Syn musi założyć w niej konto, bo jest powiązana z jedną grą, w którą grają z kolegami

chciałabym zainstalować synowi aplikacje do smartwatcha ale nie ma jej w sklepie Play i mi ja blokuje przez family link. jak to obejść?

Kupiłem synowi nowy telefon i chciałem sklonować na niego zawartość starego, by uniknąć żmudnego instalowania i kopiowania wszystkich danych i aplikacji. Niestety prawdopodobnie family link blokuje możliwość przeniesienia danych (nowy telefon z mojego umożliwia tą opcję, a inny telefon z syna również nie daje takiej opcji (pojawia się komunikat „coś poszło nie tak)) Czy jest możliwość przeniesienia danych bez usuwania family link?

Mam problem z rodzinną formą płatności, jednemu dziecku mogę wyrażać zgodę na zakupy, a u drugiego stale pokazuje się błąd. Co zrobić, bo kroi się wojna domowa?

dziecko ma ustawiony limit dzienny 40 min. gdy chce dodać dodatkowy czas telefon nie reaguje – pokazuje „czas minął ” uruchamialiśmy go na nowo i nic. co to oznacza?

Dziękuję za świetny artykuł , dużo bardziej przydatny niż pomóc Google… Niestety tydzień temu, po ponad 2 latach użytkowania apki, pojawił się problem z FL …w żaden sposób nie mogę wejść w FL na swoim telefonie, pojawia się komunikat „Coś poszło nie tak.Wystąpił nieoczekiwany spróbuj ponownie.”
Telefon dziecka blokuje się wdłg. wcześniej zrobionych limitów i jedyny sposób by go odblokować to ręczne wpisanie hasła rodzica na tel. dziecka w opcji „Zezwól na używanie wszystkich aplikacji”

Dzień dobry. Córka nie może zrobić aktualizacji systemowej w telefonie. (Telefon już się jej zacina i po prostu chciała zrobić aktualizację.) Wyświetla się komunikat „Niedozwolona czynność”, czy wie pan może co z tym zrobić?

Córka skończyła 17 lat a nie mogę zdjąć nadzoru rodzicielskiego w FL. W aplikacji na tablecie nie ma zarządzania, w telefonie w ogóle nie mam podłączonej kontroli rodzicielskiej, jak w nią wchodzę to każe mi instalować aplikację. W mojej grupie rodzinnej córka jest jako nadzorowany domownik. Jak zdjąć nadzór bez usuwania konta google, nic nie działa

Witam . Na telefonie dziecka mogę ustawić limit dzienny i przerwę. Jednak gdy chcę to zrobić ze swojego telefonu widnieje wciąż nie skonfigurowano i pojawia się komunikat-coś poszło nie tak .W czym możne być problem ?

witam.
zainstalowałam kontrolę,podałam prawdziwy wiek dziecka (8lat) o telefon syna….jest wyłączony….nie da się zrobić nic..tak jakby przestał działac..
nie umie zmienić wieku dziecka..
na moim koncie nie pokazuje się w urządzeniach ten telefon aby go odblokować…katastrofa..nawet hard reset nie można zrobić..co teraz?

Mam taki problem: padł ekran w telefonie. Ten telefon należy co dziecka i jest podłączony do mnie przez FamilyLink. Czy mogę zdalnie wyzerować telefon, żeby móc go zezłomować?

a ja się zastanawiam jak zróżnicować czas na kilku urządzeniach. dziecko ma do dyspozycji dwa urządzenia-telefon i tablet, chce mu dać limit 40 minut, ale do jego dyspozycji na którym urządzeniu ten czas wykorzysta. Czy FL dopuszcza takie rozwiązanie?

Bardzo przydatny, przejrzyście napisany tekst. Dzięki, dobra robota! Puszczam dalej 🙂

Mam problem gdy skończy się limit czasu na telefonie córki nie da się z nią skontaktować. Przy próbie połączenia słychać komunikat ABONENT CHWILOWO NIEDOSTĘPNY. Nie może również wykonać ona żadnego połączenia.
Pomoże ktoś?

Roztropnie napisany art dla osób nie IT.
Mam zagadkę której nie potrafię rozwiązać.
Ja jako ociec admin telefonu juniora i 2 bacie sprawdzające gdzie wnuk jest bo co drugi dzień ze szkoły idzie do innej babci
Limit rodziców w google 2 rodziców .

PYTANIE dla wielu z nas używających dla dzieci urządzeń Samsung: czy tworzycie dla każdego z dzieci ich osobne konta Samsung? Na razie w tabletach dzieci zalogowałem się moim kontem Samsung ja jako ja czyli rodzic, z uwagi na oferowane pewne funkcjonalności (np. odszukiwanie zagubionego urządzenia). Po wejściu w ustawienia tabletu widać mnie zalogowanego tym kontem, wylogowanie z konta Samsung zawiesza wspomniane wyżej funkcjonalności.

Znakomity artykuł, takie informacje powinni raz w tygodniu powtarzać w publicznych Wiadomościach. Trzeba pamiętać, że dzieci są różne. Autor podał rady wg swojej najlepszej wiedzy i własnych obserwacji dzieci. Każdy obserwując swoje dziecko widzi czy ma ono skłonność do utonięcia w telefonie. Lepiej dać pierwszy telefon z limitem 30 minut na dzień niż potem szukać pomocy specjalisty.

Rada by skłamać co do wieku dziecka jest słuszna, ale moim zdaniem wiek lepiej poważnie zaniżyć niż zawyżyć. Zawsze można, gdy przyjdzie na to czas, zresetować telefon i założyć nowe konto google. TikToki i inne pralki do mózgu mają wprost wpisany minimalny wiek użytkownika, zawyżając wiek dziecka tylko mu szkodzimy. Proszę autora o rozważenie tej kwestii.

Widzę w komentarzach częste pytanie o to jak zablokować wykorzystanie telefonu jako modemu (tethering, hotspot osobisty, router wifi z telefonu). Odpowiedź znalazłam tylko w ofercie Orange: Cybertarcza. Kosztuje jakieś 10 zł/miesiąc, obsługuje do 3 numerów. Lepiej włączyć na swoim numerze i podpiąć numery dzieci. Można ustalić godziny w dniach tygodnia, w których dostęp do internetu z danego numeru jest wyłączony. Po wprowadzeniu zmiany w ustawieniach działają po kilku minutach.
Oczywiście odłączenie od internetu uniemożliwia namierzanie lokalizacji, w takiej sytuacji można zmienić godziny dostępu do internetu.
Jeśli ktoś zna coś takiego u innych operatorów, prosze wpisywać.

Jest bardzo prawniczy (czyli mętny) komentarz pani prawnik, paragrafy są w nim zmieszane z opiniami. Prawo do komunikacji nie oznacza obowiązku wręczenia smartfona bez ograniczeń. Powszechność dostępu do internetu nie oznacza że musi on być dostępny w porze na sen. I tyle w temacie.

Polecam książki Manfreda Spitzera, szczególnie Cyfrowa demencja i Epidemia smartfonów.

witam, nie znalazłam informacji o tym, jak spowodować, by Famili Link zlicza czas używania zduplikowanych aplikacji. w momencie, gdy dzieciom skończy się wyznaczony czas, przenoszą się na sklonowane apki gier i graja bez ograniczen

Witam,.niestety zakładając synowi kilka lat temu Family linka zrobiłam ten błąd,że napisałam prawdę o wieku,a teraz chciałabym go zlikwidować,bo mój za kilka dni już 14 latek myślę,że już mogę mu zaufać w tej kwestii.. zresztą nie ważne nie mogę go wyłączyć usunąć itp itd. Z tego co wiem mogłabym tylko zresetować,ale to wiązałoby się z grami i innymi aplikacjami ,których syn nie chciałby stracić. Ja jestem w tym laikiem,ale może ktoś już coś takiego robił i można coś. tym jednak zrobić,a nie czekać aż skończy te 16 lat ? 🫣

Hej! Wydaje się, że problem da się obejść wchodząc z telefonu dziecka na stronę https://families.google.com/graduation i zmieniając datę na dzień przed 16 urodzinami (albo 13, chyba zależy od kraju). Potem wystarczy odczekać dwa dni i gotowe. Daj proszę znać, czy Ci się to udało.

Witam, czy da się usunąć family link z tel dziecka poniżej 13lat bez usuwania konta google? Mąż był głównym administratorem, ja rodzicem dodatkowym oboje usunęliśmy ze swoich tel Family Link, u syna też, a na koncie google wciąż jest family. Chciałam wylogować się z konta google syna (jakby zalogowac się ponownie to może by już nie czytało tego family) ale nie umiem, mogę tylko usunąć konto. No masakra. Czy jak mąż usunął Family Link ze swojego tel to może wgrać ponownie i się zalogować tym samym hasłem?

Podobno problem da się obejść wchodząc z telefonu dziecka na stronę https://families.google.com/graduation i zmieniając datę na dzień przed 16 urodzinami (albo 13, chyba zależy od kraju). Potem wystarczy odczekać dwa dni i gotowe. Daj proszę znać, czy Ci się to udało. Gdybyś była w stanie dostarczyć zrzuty ekranu z kolejnych kroków, byłbym zobowiązany!

Witam, czy oprócz FL można wgrać dziecku tylko lokalizację? Jeśli tak to co Pan poleca? Wczoraj chcieliśmy usunąć aplikcje FL, skończyło się na tym, że mąż usunął ze swojego tel, ja ze swojego, u syna niby też, a na koncie google dalej jest 🙈 Teraz żadne z nas nie może poprzestawiać u niego nic, a ma np. czas wyłączenia tel. Czy można wgrac spowrotem FL i zalogować się jako rodzic administrator?

Dzień dobry. Dziękuję za bardzo ciekawy artykuł.
u nas program testujemy na telefonach 2 synów.
Ostatnio jednak pojawił się kłopot.
Po wymianie telefonu okazało się, że nowy aparat daje możliwość tworzenia kopii zapasowych aplikacji.
jeśli dziecko zrobi kopię, famuły link jej nie widzi. nie podlega ona ograniczeniom czasowym.
Syn np ma ustalony z nami określony czas gry, ale w kiedy zrobi kopię zapasową i z niej korzysta, wtedy czas na grę jest nieograniczony, niekontrolowany.
Czy widzi Pan jakieś rozwiązanie ( poza oczywiście rozmowa z dzieckiem o szczerości i uczciwości).

Dziękuję za odpowiedź.
Gdyby natrafił span na rozwiązanie tego problemu, będę wdzięczna za informację.
Pozdrawiam

Ta aplikacja jest kiepska, żeby wyłączyć całkowicie family link, wystarczy usunąć konto google z telefonu i potem ponownie się zalogować. Tym sposobem kontrola rodzicielska się wyłącza i telefon sobie działa bez limitów.
Do tej pory nie znalazłem opcji jak zablokować możliwość usunięcia konta google z telefonu przez dziecko.

Jest jakis sposób na włączenie dziecku powiadomień na jego tel ile pozostało mu czasu do końca limitu na danej aplikacji?

Witam,

Ja również z kłopotem – po wykorzystaniu czasu urządzenie jest blokowane. Jeśli jednak dam dodatkowych czas (obojętnie którym sposobem), urządzenie bywa nie zablokowywane automatycznie po dodatkowym czasie.

Czego się spodziewać, jeśli FL na urządzeniu dziecka nie bywa aktualizowane?

Bardzo przydatny artykuł.

FL tonjedna wielka porażka same dziury i do tego zero wsparcia ze strony google. Podam jeden prosty przykład. Sklonowane aplikacje… Córki mają dziennie po 1,5h a przerwy ustawione miedzy 20:00 a 8:00 rano. Ostatnimi czasy zauważyliśmy że siedzą w telefonach zdecydowanie dłużej a FL pokazuje nawet że nie wykorzystały czasu. Zacząłem sprawdzać wraz z żoną ale nic nie mogliśmy znaleźć więc przeprowadziliśmy z nimi rozmowę. Daliśmy im do zrozumienia że wiemy że coś kombinują i jeśli sami na to wpadniemy to zarekwirujemy telefony na dłuższy czas albo na stałe… Długo nie czekaliśmy i wkoncu się przyznały że sklonowaly aplikacje w głównej mierze gry 😉 takie to mądre główki. FL nie widzi tych aplikacji i zezwala na coś takiego a w samym FL nie ma w ogóle opcji aby zablokować samą usługę kolonowania a już nie wspomnę o sklonowanych aplikacjach, poprostu ich nie widzi… Zacząłem szukać rozwiązania i widać że na stronach, czy też forach goole team zaczął być poruszany ale google nie kwapi się do pomocy i blokuje takie tematy a tym samym nie daje rozwiązania. Druga sprawa już raz musialem wyczyścić całkowicie telefon jednej z córek i zainstalować wszystko od nowa wlacznie z FL. Kiedy opuszczała dom z włączonym WIFI i z odblokowanymi aplikacjami wifi się rozłączało i już nie było kontroli na telefonem I przez to aplikacje były w dalszym ciągu odblokowane. Analogicznie sytuacja wyglądała tak samo w drugą stronę, zablokowane aplikacje w momencie podłączenia do wifi i brak odblokowania aplikacji po opuszczeniu wifi mimo iż dane komórkowe włączone non stop… 😡 Google ma nas w poważaniu i nic nie wspiera… Może macie już rozwiązanie wyżej wymienionych problemów? a może macie inna działająca aplikacje do kontroli z którą nie ma problemów jak z tym FL???

Nie, Family Link może ograniczać działania dziecka jedynie na Androidzie (rodzic może mieć apkę rodzica na iPhone)

A czy jest może opcja zmian dźwięku sygnału „wezwania telefonu dziecka”?Zmieniliśmy młodemu telefon i na nowym urządzeniu ten dźwięk jest straszny…

Dzień dobry Panie Tomku,
Czy aplikacja Family link dla rodzica będzie działać bez instalowania aplikacji na telefonie dziecka ,poprzez dodanie tylko do Grupy Rodzinnej?

pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *