fbpx
Kategorie
Administracja publiczna Android Epidemia iOS

Czy smartfony mogą nam pomóc w walce z chorobami zakaźnymi?

Smartfony określają naszą pozycję z dokładnością do jednego metra, firmy telekomunikacyjne archiwizują dane o lokalizacji abonentów – dlaczego nie użyć tych mechanizmów do identyfikacji osób narażonych na zarażenie koronawirusem? Przecież każdy nosi ze sobą telefon – bez problemu ustalimy więc, z kim zetknęli się chorzy na COVID-19. Potencjalnych nosicieli wysyłamy na kwarantannę i gotowe – w dwa tygodnie epidemia zostaje zduszona.

Niestety, życie to nie film. W prawdziwym świecie Batman nie byłby w stanie monitorować telefonów wszystkich mieszkańców Gotham, CSI nie mogłoby powiększyć twarzy odbitej w chromowanym łebku od śrubki zaś nasze smartfony nie zarejestrują, z kim zetknęliśmy się na ulicy, w sklepie czy w autobusie. A jeśli do tego rząd nałoży przymus używania aplikacji Kwarantanna Domowa, ryzykujemy utratę poparcia społecznego dla jedynego narzędzia, które może nam rzeczywiście pomóc w walce z epidemią.

Kategorie
Administracja publiczna Android Epidemia iOS

Aplikacja “Kwarantanna domowa” czyli jak szybko wydać aplikację gdy jest się rządem

Rano przeczytałem o wydaniu przez Ministerstwo Cyfryzacji apki “Kwarantanna domowa”, która “jest elementem prewencyjnym w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Cov-2 (koronawirus) i wywołanej przez niego choroby COVID-19” (cytat z opisu w sklepie Play). Od razu przyszły mi do głowy dwa pytania: czy oszukanie jej nie będzie zbyt łatwe? W jaki sposób Ministerstwu udało się tak szybko wydać tę aplikację na oba mobilne systemy operacyjne, skoro nowe funkcje mObywatela mają tendencje do opóźnień zależnych od platformy ?

regulamin w PDF to na mobilkach zły pomysł
Kategorie
Epidemia Publicystyka

Nie dawaj nikomu historii lokalizacji, nawet z powodu koronawirusa

To jest felieton interwencyjny. Takich spontanicznych akcji, jak opisana poniżej, będzie w nadchodzących tygodniach wiele. Niektóre będą rezultatem dobrych intencji, inne okażą się ordynarnym oszustwem. Niestety – nie odróżnimy jednych od drugich.

W dużym skrócie: nie wysyłaj żadnych osobistych informacji obcym osobom – nawet, jeśli utrzymują, że dzięki tym informacjom będą skutecznie walczyć z koronawirusem.

Wszystko zaczęło się od tego, że w jednym z okołofirmowych kanałów komunikacji pojawiła się copypasta:

#StopThePandemic #Coronavirus #Koronawirus #covid19
Chcesz pomóc zwalczyć Koronawirusa w praktyce? Podziel się z nami swoimi danymi!
Z grupą entuzjastów znajdowania technicznych rozwiązań dla codziennych problemów pracujemy nad aplikacją, pozwoli sprawdzić czy byłaś/byłeś narażony na zarażenie. Do testów rozwiązania potrzebne są dane z plików JSON, które są zapisane w Twoim telefonie. Wystarczy je pobrać i wgrać tu

Kategorie
Android Komunikatory

Jak wygląda instalacja ośmiu popularnych komunikatorów mobilnych

Wiele artykułów napisano i wiele podcastów przegadano na temat tego, jaki bezpieczny komunikator wybrać i dlaczego akurat Signal. Pośród licznych argumentów o kryptografii i modelowaniu zagrożeń często gubi się ważniejsza kwestia – komunikator ma służyć do komunikowania. Jeśli paczka znajomych wybrała jakiś produkt, możemy dołączyć do nich albo spróbować przekonać ich do własnych preferencji.

W niniejszym przeglądzie pokazuję, jak wygląda proces instalacji najpopularniejszych komunikatorów mobilnych, tych bezpiecznych oraz, hm, pozostałych. Obejrzymy Signala, Whatsappa, Telegrama, Messengera, Wire, Viber, Skype i… WeChat. Oprócz tego przyjrzymy się, jak w każdej z tych aplikacji wyglądają okienko czatu i powiadomienia o statusie wiadomości.

Możesz podesłać ten tekst znajomym, by przekonali się, że przesiadka na konkurencyjny komunikator może być prosta i szybka.

Kategorie
Android Porady

Jak zainstalować na Androidzie program z nieznanego źródła i mieć pewność, że niczym nie ryzykujemy?

Taka sytuacja – włączamy sobie na Androidzie nasz Ulubiony Program Którego Używamy Od Lat i nagle okazuje się, że autorzy usunęli albo totalnie przerobili naszą Ulubioną Funkcję. Wydaje się, że jest pozamiatane – starszej wersji w Google Play nie znajdziemy, z kolei ręczna instalacja archiwalnych plików APK znalezionych gdzieś w szemranych odmętach sieci wiąże się z ryzykiem infekcji szkodliwym oprogramowaniem. Co robić?

Kategorie
Leksykon Publicystyka

Słowniczek Zagrożeń Komputerowych dla Mało Zorientowanych (część 2)

Kiedyś było łatwiej. Mieliśmy wirusy komputerowe i w zasadzie nic więcej. Dziś rządzą spyware, adware, ransomware, rootkit, backdoor czy phishing. Niniejszy Słowniczek objaśnia nie tylko znaczenie słów, lecz tłumaczy skąd się wzięły opisywane zagrożenia i metody ataku. Gdy je poznasz, łatwiej ci będzie ochronić siebie i swoich bliskich.

To druga część cyklu, w której przeczytamy o makrowirusach, botnetach, DDOS, zombie, C&C, DOS.