fbpx
Kategorie
Analiza danych Zrób to sam

Analiza danych w języku R – odcinek 11

Łączenie danych z dwóch różnych źródeł przy użyciu funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO albo X.WYSZUKAJ (czyli VLOOKUP/XLOOKUP) to w Excelu swoisty rytuał przejścia. Oddziela on użytkowników początkujących od średnio zaawansowanych. 

Wyszukiwanie wg klucza jest w Excelu nierozerwalnie związane ze wspólnym układem współrzędnych. Podajemy zakresy danych dla kluczy, zakresy danych dla rezultatów, preferowany tryb dopasowania danych – przy większych zbiorach danych staje się to naprawdę niewygodne. 

Ramki danych języka R pozwalają wiele operacji przeprowadzić w sposób szybszy i czytelniejszy. Tak też będzie dzisiaj – poznamy trzy różne sposoby na łączenie informacji z różnych zestawów danych.

Kategorie
Analiza danych Zrób to sam

Analiza danych w języku R – odcinek 10

Gdy przetwarzamy dane pomiarowe zebrane w tzw. szeregach czasowych (seria pomiarów wraz z datą wykonania), możemy potrzebować informacji na temat długoterminowej dynamiki zmian. Czasem nie będzie ona oczywista, bo np. temperatura powietrza może zmieniać się w ciągu doby o 20 stopni Celsjusza a tygodniowy trend niekoniecznie ukaże się na wykresie.

W innych sytuacjach przydatne będą obliczenia przyrostowe, np. liczba sprzedanych egzemplarzy towaru od początku roku kalendarzowego albo średnia wszystkich dotychczasowych ocen wskazanego ucznia. Jak sobie z tym poradzić?

Dziś poznamy funkcje przydatne podczas analizowania szeregów czasowych

Kategorie
Publicystyka

Kalkulator Commodore Minuteman 6X

W wielu rodzinach odnajdziemy artefakty przekazywane z ojca na syna. Zazwyczaj będą to mało unikalne „przydasie”, jak klucz francuski czy kable rozruchowe do auta, ale czasem znajdzie się wśród nich prawdziwa perełka.

Przykładem takiego skarbu może być kalkulator Commodore Minuteman 6X, który spędził w mojej rodzinie jakieś 40 lat. Tacie podarował go prawdziwy wujek z USA! Dopiero dobrą dekadę później połączyłem kropki i zorientowałem się, że producentem urządzenia jest firma odpowiedzialna za wprowadzenie na rynek nieśmiertelnego Commodore 64 a potem szesnastobitowców z serii Amiga.