Co to jest plik poliglotyczny? To plik, który spełnia wymagania dwóch lub więcej formatów naraz, na przykład jest (jednocześnie) obrazkiem GIF i archiwum ZIP albo (jednocześnie!) dokumentem PDF, animacją SWF oraz obrazem dysku typu ISO zawierającym grę Tetris. W ramach ubiegłorocznej konferencji online Oh My Hack 2020 przedstawiłem prelekcję opowiadającą o plikach poliglotycznych – ich genezie, budowie czy sposobach konstruowania. Tradycyjnie nie zabrakło też licznych dygresji i ciekawostek.
Poniżej znajdziecie nagranie wideo prezentacji (50 minut) oraz informację, jak wziąć udział w losowaniu gratisowej wejściówki na edycję OMH 2021, która rozpocznie się już za miesiąc.
[dla chętnych także link do Vimeo]
Co zrobić, aby wziąć udział w losowaniu wejściówki na Oh My Hack 2021? Wystarczy:
1. zapisać się na newsletter (pamiętając o kliknięciu w link potwierdzający)
2. uważnie przeczytać nadchodzące wydanie, które zostanie rozesłane subskrybentom pod koniec tego tygodnia (czyli w ostatnich dniach października 2021).
Czy warto zainteresować się konferencją? Tak! Poziom merytoryczny gwarantuje Adam z Zaufanej Trzeciej Strony – niedowiarkowie mogą zerknąć na playlistę z prelekcjami OMH 2020.
O autorze: zawodowy programista od 2003 roku, pasjonat bezpieczeństwa informatycznego. Rozwijał systemy finansowe dla NBP, tworzył i weryfikował zabezpieczenia bankowych aplikacji mobilnych, brał udział w pracach nad grą Angry Birds i wyszukiwarką internetową Microsoft Bing.
4 odpowiedzi na “Pliki poliglotyczne – prezentacja z OMH 2020”
Czemu nie zachowujesz neutralności technologicznej sieci internet? Czemu konkurs tylko dla newslettera? A gdzie RSS?
Popieram. Newsletter spamuje mi skrzynkę codziennie jakimiś freakami.
Ten newsletter jedzie raz na kilka tygodni a ostatnio raz na kilka miesięcy.
Przekartkowałem talka (akurat nie bardzo mam jak poświęcić 50 minut) i wygląda super! Wrócę do niego jeszcze.
Z rzeczy, które bym dodał: Actually Portable Executable (https://justine.lol/ape.html). Justine Tunney odkryła, że można zrobić plik poliglotyczny, który jest jednocześnie binarką Unixową (shell autokonwertujący się na ELF), Windowsową (PE) i macOS-ową (Mach-O) i wykonuje ten sam kod maszynowy na wszystkich systemach. Do tego wieloplatformowy libc (Cosmopolitan, https://justine.lol/cosmopolitan/, również autorstwa Justine) i można jechać z robieniem nietrywialnych krosplatformowych binarek w C. Jest to tak niesamowicie niesamowite osiągnięcie, że szczęki i kapcie opadają.