fbpx
Kategorie
Android iOS Porady Rodzina

Przypinanie ekranu i Dostęp nadzorowany – dziecko zagra na twoim telefonie, ale nie wyjdzie do ekranu startowego

Wielu rodziców kilkulatków było w podobnej sytuacji: niespodziewany korek albo kolejka w urzędzie, pod ręką brak zabawki, potomstwo nudzi się coraz bardziej…

Wielu rodziców kilkulatków było w podobnej sytuacji: niespodziewany korek albo kolejka w urzędzie, pod ręką brak zabawki, potomstwo nudzi się coraz bardziej. Pojawia się pokusa – może włączyć grę na telefonie? Tylko co będzie, gdy auta ruszą, okienko się zwolni a dzieciak znienacka przełączy się na program pocztowy i skasuje nam wszystkie maile?

Producenci systemów iOS i Android przychodzą z pomocą – możesz przestawić telefon w tryb, w którym dziecko nie będzie w stanie opuścić gry więc nie zrobi bałaganu w innych aplikacjach. Funkcja taka nosi nazwę Przypinanie ekranu (Android) albo Dostęp nadzorowany (iOS). Poniżej znajdziesz instrukcję jej użycia w obu systemach.

Przypinanie Ekranu (Android)

W Ustawieniach systemu znajdź pozycję Lokalizacja i blokady (lub Bezpieczeństwo i ekran blokady), tam na końcu listy znajdziesz pozycję Przypinanie ekranu (może być ukryta w podmenu Zaawansowane). Otwórz tę pozycję i aktywuj funkcję przypinania.

Teraz możesz wypróbować przypinanie – włącz jakiś inny program a potem kliknij przycisk przełączania zadań (jeśli używasz nawigacji gestami, wywołaj ekran z podglądem aktywnych aplikacji). Z tego ekranu możesz przypiąć bieżącą aplikację. W Androidzie 8 i starszych należy podciągnąć bieżącą aplikację do góry i kliknąć pinezkę w prawym dolnym rogu. W Androidzie 9 opcję przypięcia znajdziemy klikając ikonę aplikacji i wybierając odpowiednią pozycję z menu kontekstowego. Uwaga – jeśli standardowy interfejs został zmodyfikowany przez producenta telefonu, menu kontekstowe możemy znaleźć pod ikonką trzech kropek (OnePlus) lub nie znaleźć w ogóle (Xiaomi MIUI 9/10).

Spójność interfejsu użytkownika nie jest mocną stroną różnych wersji i edycji Androida

Gdy aplikacja została przypięta, można ją odpiąć wciskając jednocześnie przyciski WSTECZ i PRZEGLĄD a w przypadku nawigacji gestami – przeciągając palec od dołu ekranu i przytrzymując go chwilę nieruchomo. Jeśli dziecko pozna wymaganą sekwencję, aktywuj w ustawieniach opcję blokady ekranu przy odpinaniu aplikacji.

Dostęp nadzorowany (iOS)

W Ustawieniach znajdź pozycję Dostęp nadzorowany. Jeśli nie ma jej w pierwszym poziomie menu, otwórz Ogólne, potem Dostępność, tam Dostęp nadzorowany. Włącz tę funkcję, następnie ustaw kod pozwalający na wyjście z trybu nadzorowanego (możesz też aktywować potwierdzanie tożsamości przez Face ID / Touch ID).

Aktywacja trybu następuje po szybkim trzykrotnym wciśnięciu kółka (iPhone 8 i wcześniejsze) lub przycisku bocznego (iPhone X i nowsze). Dostęp nadzorowany w iOS pozwala na nałożenie dodatkowych ograniczeń – rodzic może dezaktywować usypianie ekranu, regulację głośności, wyłączyć czujniki pozycji telefonu, zapobiec pojawieniu się klawiatury ekranowej czy nałożyć limit czasu pojedynczej sesji. Możliwe jest też wskazanie fragmenów ekranu, które staną się nieaktywne.

Dostęp nadzorowany wyłączamy trzykrotnym naciśnięciem tego samego klawisza, którym ów tryb włączaliśmy.

Czy ta metoda jest stuprocentowo skuteczna?

Jak zwykle w takich wypadkach – nie. Może na przykład zdarzyć się, że gra będzie miała system pomocy oparty na stronie WWW, z pomocą której będzie można wyskoczyć do “dużej” przeglądarki. Przypinanie ekranu ani Dostęp nadzorowany nie przeżyją też restartu urządzenia. Funkcje te należy traktować jako zabezpieczenie na wypadek chwilowego pozostawienia dziecka z telefonem bez nadzoru.



O autorze: zawodowy programista od 2003 roku, pasjonat bezpieczeństwa informatycznego. Rozwijał systemy finansowe dla NBP, tworzył i weryfikował zabezpieczenia bankowych aplikacji mobilnych, brał udział w pracach nad grą Angry Birds i wyszukiwarką internetową Microsoft Bing.

W odpowiedzi na “Przypinanie ekranu i Dostęp nadzorowany – dziecko zagra na twoim telefonie, ale nie wyjdzie do ekranu startowego”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *