fbpx
Kategorie
Android Porady Rodzina

Co nowego w Google Family Link

Jednym z pierwszych artykułów opublikowanych na niniejszym blogu był tekst o aplikacji Google Family Link. Wciąż klika się on wyśmienicie, bo jest najbardziej kompletnym opisem tej apki w języku polskim. Dziś publikuję krótką informację o nowościach, które pojawiły się w Family Linku w marcu 2021.

Mowa m.in. o liście zawsze dozwolonych aplikacji, które pozostają dostępne dla dziecka nawet po wyczerpaniu limitu czasu korzystania z urządzenia. Poprzednio jedyną taką funkcją było wykonywanie połączeń telefonicznych – teraz możemy dorzucić tam komunikatory, dzienniczek elektroniczny, Teams oraz inne aplikacje potrzebne do zdalnych lekcji.

Kategorie
Publicystyka

Grosza daj tłumaczowi

Jednym z bardziej spektakularnych przykładów chybionego tłumaczenia w branży IT jest „Darmowa ochrona danych jesień”, nazwa programu dołączanego do laptopów Della (rozwiązanie zagadki na końcu artykułu). Ktoś mógłby parsknąć i spytać, czy naprawdę przełożenie kilku zdań z angielskiego na polski jest aż tak trudne. Otóż – z całego procesu adaptacji oprogramowania na inny język ta czynność jest akurat najprostsza, za to sam proces jest wręcz najeżony przeszkodami.

W niniejszym tekście opiszę, dlaczego tylko dojrzałe organizacje tworzące software są w stanie prawidłowo ogarnąć nie tylko tłumaczenia (translation), ale także dwa pozostałe aspekty globalizacji (globalization): internacjonalizację (internationalization) oraz lokalizację (localization). Zdolni programiści nie wystarczą. Staranni i wnikliwi testerzy też nie wystarczą. Ani biegli tłumacze. Potrzebny jest zespół, który wie co i jak zrobić, aby było dobrze.

Ten artykuł – publikowany jednocześnie w serwisach Informatyk Zakładowy oraz localization.pl – opisuje przyczyny pomyłek, kiksów i usterek, które mają miejsce gdzieś w świecie każdego dnia. Ich lista nie jest pełna ani kompletna, zaś każdy, kto pracował w międzynarodowym zespole tworzącym oprogramowanie, mógłby dorzucić coś od siebie. Motto: „lokalizacja jest jak kanalizacja — nikt o niej nie mówi, dopóki działa” (bonmocik Marty Bartnickiej).

Kategorie
Artykuł sponsorowany Bezpieczeństwo

Szkolenie Sekuraka „Co każdy powinien wiedzieć o atakach socjotechnicznych / phishingu?”

Już w najbliższy czwartek, 15 kwietnia 2021, odbędzie się sekurakowe szkolenie „Co każdy powinien wiedzieć o atakach socjotechnicznych / phishingu?”. Naprawdę warto poświęcić czas i pieniądze, aby nie mówiono o nas kiedyś „mądry Polak po szkodzie” – tym bardziej, że prawdopodobnie będzie to jedyna edycja tego szkolenia.

Szkolenie będzie poprowadzone przez Dorotę Kulas. Dorota pracuje od 10 lat w Red Teamie globalnej korporacji, gdzie zajmuje się kwestiami inżynierii społecznej, symulując ataki w cyberprzestrzeni przeciwko bardzo kompetentnemu Blue Teamowi. To ceniona w branży specjalistka, posiadająca certyfikat Social Engineering Pentesting Professional, organizatorka x33fcon.

Kategorie
Administracja publiczna Publicystyka

Czy Profil Zaufany mógłby wytrzymywać nieco większe obciążenia? Prosimy?

Ten artykuł jest inspirowany przez Narodowy Prima Aprilis czyli kolejny przypadek, w którym pięć procent obywateli próbuje jednocześnie skorzystać z rządowych usług online a one przyklękają, przewracają się i umierają. Dzieje się to niestety regularnie. Wrzućcie w Google hasło „profil zaufany nie działa” i zerknijcie na liczbę wyników.

Zastanowimy się dzisiaj, jak to jest, że Facebook, Twitter czy Instagram wytrzymują wizytę dziesiątek lub setek milionów użytkowników dziennie a Profil Zaufany ma problem z obsługą setek… tysięcy. W rozważaniach skupimy się na technologiach webowych, bo puste okno lub komunikat błędu w przeglądarce internetowej to pierwszy zwiastun problemów. Bardzo często jest też tak, że inne kanały dostępu – np. apki mobilne – korzystają z tego samego zaplecza serwerowego, więc awaria odcina użytkowników od e-administracji na dobre.