fbpx
Kategorie
Publicystyka

Polemika ze sprostowaniem

Polemika redakcji „Informatyka Zakładowego“ ze sprostowaniem otrzymanym od spółki V440 SA.

Wczoraj w czasopiśmie Informatyk Zakładowy opublikowałem sprostowanie nadesłane przez spółkę V440 SA, wydawcę Usecrypt Messengera. Jako redaktor naczelny nie mogłem nie zauważyć, że treść sprostowania nie odpowiada kryteriom opisanym w piątym rozdziale ustawy Prawo Prasowe z dnia 26 stycznia 1984 r., bo zamiast sprostowania faktów spółka V440 SA próbuje korygować moje oceny i podważać słowa krytyki.

Jako autor tekstu jestem jednak jak najdalszy od tłumienia wolności słowa, swobody wyrażania poglądów czy krytyki prasy – dlatego sprostowanie trafiło na łamy czasopisma. Czytelnicy mogą wyrobić sobie własne zdanie porównując treść artykułu „Bo do komunikatora trzeba dwojga“ z nadesłanym sprostowaniem.

Prywatnie zwracam jedynie uwagę na następujące fakty:

  1. Usecrypt Messenger – w wersji dla Androida, bo tu archiwalne wydania może sprawdzić każdy – korzystał z serwisu autofwd.com latami, zrezygnowano z niego w wersji wydanej dwa dni po publikacji artykułu (choć pytanie o związek między Usecrypt Messengerem a operatorem autofwd.com wysłałem firmie V440 cztery dni przed publikacją).
  2. W sprostowaniu mowa o „połowie środowiska“, jednak z dostępnych (bez uwierzytelnienia) statystyk autofwd.com wiemy, że z przekierowań Usecrypt Messengera na stronie autofwd.com skorzystał – w ciągu 12 miesięcy – ponad 1 tys. użytkowników iOS i ponad 4 tys. użytkowników Androida.
  3. Podatność usługi autofwd.com nie była „rzekoma“, jej autor wyłączył serwis w dniu, w którym dostarczyłem mu opis kroków prowadzących do zdalnego, nieuwierzytelnionego przejęcia pełnej kontroli nad bazą danych.
  4. Sprostowanie ma odnosić się do treści artykułu, nie można więc pisać „w każdej wersji Usecrypt Messenger […] funkcja zapraszania użytkowników działa poprawnie“, bo w wersji androidowej przestała działać dwa dni przed publikacją tekstu (wyłączenie autofwd.com w dniu 15.10.2020) a zaczęła – dwa dni po publikacji tekstu (wydanie nowej wersji aplikacji w dniu 19.10.2020).

Niezależnie od tego cieszę się, że spółka V440 właściwie zareagowała na publikację, usuwając ze swojego komunikatora integrację z podatnym na przejęcie serwisem autofwd.com.

Tomasz Zieliński
Redaktor naczelny czasopisma Informatyk Zakładowy



O autorze: zawodowy programista od 2003 roku, pasjonat bezpieczeństwa informatycznego. Rozwijał systemy finansowe dla NBP, tworzył i weryfikował zabezpieczenia bankowych aplikacji mobilnych, brał udział w pracach nad grą Angry Birds i wyszukiwarką internetową Microsoft Bing.

13 odpowiedzi na “Polemika ze sprostowaniem”

Spółka V440 SA opłaciła artykuły sponsorowane, które celowo nie są oznaczane jako sponsorowane, to powszechne w dzisiejszym internecie. Niech ujawnią umowy z właścicielami stron AntyWeb, Bezprawnik, Spider’s Web i innymi. Te 3 to znane słupy reklamowe o zerowej wartości informacyjnej, rojące się od błędów.

Efekty artykułu /niezamierzone, jak domniemam/ to aktualizacja która pozbawiła mnie możliwości korzystania z komunikatora mimo opłaconej subskrybcji. Poczta ze zgłoszeniem usterki na dostępne w sieci dwa adresy mail albo jest odbijana albo brak reakcji natomiast pod nr tel podanym do kontaktu odbiera kobieta przedstawiająca się jako Sandra , odsyłająca na nr wsparcia technicznego , rzekomo będący na stronie , odmawiająca podania go i prezentująca postawę daleką od zasad kultury i poprawności współżycia społecznego . Tak daleką, ze to aż zabawne. Jak w starym HR dowcipie : „Zadzwonimy do Pana! Ale nie macie numeru!?! Nic nie szkodzi!” Pani Sandra wobec milczenia maili i braku innych możliwości kontaktu jest skuteczą „Ścianą Ogniową” na wszelkie usterki i nieprawidłowości. A subskrybcji mam wciąż opłaconą…. 😉

Początkowo program „nie widział” wersji płatnej i nie pozwalał anulować subskrypcji. Teraz próba uruchomienia powiększa ikonę , zmniejsza i nic się więcej nie dzieje.

Choćby z powodu powyższego, również czekam z niecierpliwością na drugą część…
Wygląda mi to raczej na Don’t Usecrypt Messenger.

Panwybierak również poleca UCM, a sam art aż pluje po oczach sponsoringiem Plus’a. O czym nie ma żadnej informacji, mimo iż być powinna jawnie podana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *