Polemika redakcji „Informatyka Zakładowego“ ze sprostowaniem otrzymanym od spółki V440 SA.
Wczoraj w czasopiśmie Informatyk Zakładowy opublikowałem sprostowanie nadesłane przez spółkę V440 SA, wydawcę Usecrypt Messengera. Jako redaktor naczelny nie mogłem nie zauważyć, że treść sprostowania nie odpowiada kryteriom opisanym w piątym rozdziale ustawy Prawo Prasowe z dnia 26 stycznia 1984 r., bo zamiast sprostowania faktów spółka V440 SA próbuje korygować moje oceny i podważać słowa krytyki.
Jako autor tekstu jestem jednak jak najdalszy od tłumienia wolności słowa, swobody wyrażania poglądów czy krytyki prasy – dlatego sprostowanie trafiło na łamy czasopisma. Czytelnicy mogą wyrobić sobie własne zdanie porównując treść artykułu „Bo do komunikatora trzeba dwojga“ z nadesłanym sprostowaniem.
Prywatnie zwracam jedynie uwagę na następujące fakty:
- Usecrypt Messenger – w wersji dla Androida, bo tu archiwalne wydania może sprawdzić każdy – korzystał z serwisu autofwd.com latami, zrezygnowano z niego w wersji wydanej dwa dni po publikacji artykułu (choć pytanie o związek między Usecrypt Messengerem a operatorem autofwd.com wysłałem firmie V440 cztery dni przed publikacją).
- W sprostowaniu mowa o „połowie środowiska“, jednak z dostępnych (bez uwierzytelnienia) statystyk autofwd.com wiemy, że z przekierowań Usecrypt Messengera na stronie autofwd.com skorzystał – w ciągu 12 miesięcy – ponad 1 tys. użytkowników iOS i ponad 4 tys. użytkowników Androida.
- Podatność usługi autofwd.com nie była „rzekoma“, jej autor wyłączył serwis w dniu, w którym dostarczyłem mu opis kroków prowadzących do zdalnego, nieuwierzytelnionego przejęcia pełnej kontroli nad bazą danych.
- Sprostowanie ma odnosić się do treści artykułu, nie można więc pisać „w każdej wersji Usecrypt Messenger […] funkcja zapraszania użytkowników działa poprawnie“, bo w wersji androidowej przestała działać dwa dni przed publikacją tekstu (wyłączenie autofwd.com w dniu 15.10.2020) a zaczęła – dwa dni po publikacji tekstu (wydanie nowej wersji aplikacji w dniu 19.10.2020).
Niezależnie od tego cieszę się, że spółka V440 właściwie zareagowała na publikację, usuwając ze swojego komunikatora integrację z podatnym na przejęcie serwisem autofwd.com.
Tomasz Zieliński
Redaktor naczelny czasopisma Informatyk Zakładowy
O autorze: zawodowy programista od 2003 roku, pasjonat bezpieczeństwa informatycznego. Rozwijał systemy finansowe dla NBP, tworzył i weryfikował zabezpieczenia bankowych aplikacji mobilnych, brał udział w pracach nad grą Angry Birds i wyszukiwarką internetową Microsoft Bing.
13 odpowiedzi na “Polemika ze sprostowaniem”
Spółka V440 SA opłaciła artykuły sponsorowane, które celowo nie są oznaczane jako sponsorowane, to powszechne w dzisiejszym internecie. Niech ujawnią umowy z właścicielami stron AntyWeb, Bezprawnik, Spider’s Web i innymi. Te 3 to znane słupy reklamowe o zerowej wartości informacyjnej, rojące się od błędów.
Niech pakują manatki z Polski!
A ja dalej czekam na obiecaną drugą część… 🙂
Teraz puszczają reklamy w telewizji…
Efekty artykułu /niezamierzone, jak domniemam/ to aktualizacja która pozbawiła mnie możliwości korzystania z komunikatora mimo opłaconej subskrybcji. Poczta ze zgłoszeniem usterki na dostępne w sieci dwa adresy mail albo jest odbijana albo brak reakcji natomiast pod nr tel podanym do kontaktu odbiera kobieta przedstawiająca się jako Sandra , odsyłająca na nr wsparcia technicznego , rzekomo będący na stronie , odmawiająca podania go i prezentująca postawę daleką od zasad kultury i poprawności współżycia społecznego . Tak daleką, ze to aż zabawne. Jak w starym HR dowcipie : „Zadzwonimy do Pana! Ale nie macie numeru!?! Nic nie szkodzi!” Pani Sandra wobec milczenia maili i braku innych możliwości kontaktu jest skuteczą „Ścianą Ogniową” na wszelkie usterki i nieprawidłowości. A subskrybcji mam wciąż opłaconą…. 😉
Na czym polega problem z tą aktualizacją?
Początkowo program „nie widział” wersji płatnej i nie pozwalał anulować subskrypcji. Teraz próba uruchomienia powiększa ikonę , zmniejsza i nic się więcej nie dzieje.
Może da się to jakoś chargebackiem czy blokadą po stronie banku obejść?
Chyba najwyższy czas wziąć binarki na warsztat
Choćby z powodu powyższego, również czekam z niecierpliwością na drugą część…
Wygląda mi to raczej na Don’t Usecrypt Messenger.
Panwybierak również poleca UCM, a sam art aż pluje po oczach sponsoringiem Plus’a. O czym nie ma żadnej informacji, mimo iż być powinna jawnie podana.
Kiedy następne części? 😉
[…] The developers of UseCrypt are cunning: after the publication of their research, they quietly made corrections to the messenger, removing AutoFWD.com from the invitation processing mechanism.writes Zelinski. […]