Kategorie
Podcast

Trzeci odcinek Retro-podcastu Informatyka Zakładowego

Dzień dobry! Tu Tomek Zieliński, a wy słuchacie Retro-podcastu Informatyka Zakładowego. I to jest nazwa, która z nami zostanie. Przyznaję się tutaj do twórczej porażki – mimo wielu prób nie udało mi się wymyślić żadnej ciekawszej nazwy dla tego podcastu. Nie siadła mi też żadna propozycja przysłana przez czytelników. Parę pomysłów, zarówno moich jak i waszych, było niezłych – ale te, które podobały mi się najbardziej, były jednocześnie tak hermetyczne, że może 1% słuchaczy zrozumiałby je bez tłumaczenia. A z każdorazowym tłumaczeniem, o co chodzi w nazwie, to już nie byłoby ani fajne, ani śmieszne.

Kategorie
Podcast

Pierwszy odcinek retro-podcastu, jeszcze bez nazwy

Prezentuję pierwszy odcinek mojego retro-podcastu, w którym robię przegląd prasy komputerowej sprzed 20, 25 i 30 lat. Mógłbym wstawić tu mema pt. „byłem tam, Gandalfie, trzy tysiące lat temu”, ale ja faktycznie tam byłem. Od przełomu lat ’80 i ’90, jako posiadacz Commodore 64, oraz późniejszy posiadacz 486 DX, z fascynacją obserwowałem rozwój popularności komputerów osobistych w Polsce.

Także w internecie (wtedy pisanym z wielkiej litery) zameldowałem się dość wcześnie, około roku 1995. W roku 1997 założyłem sieć blokową podpiętą do internetu przez rozliczane ryczałtowo łącze ISDN, kilka lat później eksperymentowałem z łączeniem laptopa z siecią komórkową i usługą GPRS (za pomocą Nokii, a jakże). Mam o tym tysiąc i jedną opowieść.