fbpx
Kategorie
Kopie bezpieczeństwa Porady Zrób to sam

Darmowy e-book o tworzeniu kopii bezpieczeństwa

Krótkie ogłoszenie – od wczoraj każdy nowy subskrybent newslettera dostaje gratisowego e-booka o tworzeniu kopii bezpieczeństwa w domu i małej firmie. Jest to esencja wiedzy wyciągnięta z opublikowanego wcześniej trzyczęściowego cyklu artykułów o tworzeniu backupów, stosowanych przy tej okazji aplikacjach, sprzęcie i usługach chmurowych.

Jeśli znasz kogoś, kto nie robi kopii bezpieczeństwa i wiesz jak to się może skończyć, pobierz PDF-a i podeślij tej osobie. Może coś uda się zadziałać, zanim nie jest za późno. Pierwsze kilka stron poradnika pokazuje, jak zrobić pierwszy backup z wysyłką plików na maila DZIŚ, OD RAZU, TERAZ.

9 z 44 stron poradnika

Spis treści:

 • dlaczego potrzebujesz kopii bezpieczeństwa
 • dlaczego potrzebujesz trzech kopii swoich danych
 • jak przygotować pierwszą kopię już dziś – wysyłka pliku ZIP na własnego maila
 • w jaki sposób robić kopię danych na dysk zewnętrzny
 • harmonogram tworzenia kopii
 • rodzaje kopii bezpieczeństwa (pełne, przyrostowe, różnicowe itp.)
 • polecane dyski przenośne
 • usługi chmurowe i ich rodzaje
 • czy backup do internetu jest dla ciebie
 • ile potrwa backup do internetu
 • dlaczego Dropbox/iCloud/OneDrive/Google Drive to nie backup

Aby otrzymać poradnik, zapisz się na newsletter za pomocą formularza poniżej (albo tutaj). Nikomu nie udostępnię twojego e-maila i obiecuję nie spamować – możesz spodziewać się jednego maila na kilka tygodni.O autorze: zawodowy programista od 2003 roku, pasjonat bezpieczeństwa informatycznego. Rozwijał systemy finansowe dla NBP, tworzył i weryfikował zabezpieczenia bankowych aplikacji mobilnych, brał udział w pracach nad grą Angry Birds i wyszukiwarką internetową Microsoft Bing.

7 odpowiedzi na “Darmowy e-book o tworzeniu kopii bezpieczeństwa”

czy naprawdę konieczne jest zapisanie się, pobranie pliku i wypisanie, bo RSS robi to znacznie lepiej?

W newsletterze pojawiają się nieco inne treści, niż tylko zapowiedzi artykułów.

a to niedobrze, bardzo niedobrze
to trochę jak z dzisiejszą modą: a to wrzucę na insta, to na fb, tutaj jakiś klip na yt, a tutaj linka na twitterze…
to jest koszmarnie niewygodne dla czytelników

Czy mógłbyś zrobić wpis o robieniu kopii zapasowej telefonu z androidem? Jakiś czas temu interesowałem się jakimś kompleksowym rozwiazaniem i ciężko było coś znaleźć. Teraz uzywam FolderSync i synchronizuję całą zawartość telefonu (wszystkie partycje) do mojej prywatnej chmury. Nie wiem jednak jak z przywracaniem takiej 'kopii’.

Niestety, ze względu na ograniczony dostęp do systemu backup danych z androida jest dość zawiłą sprawą. Kiedyś względnie pewną metodą dla zrootowanego telefonu był titanium backup (caveat – jeśli planowaliśmy odzyskiwanie na taki sam telefon; przy przenoszeniu np. na telefon innego producenta potrafiła się posypać np. aplikacja zarządzająca kontaktami). Czy wciąż jest – nie wiem, od paru lat nie mam zrootowanego andka.
Przy telefonie niezrootowanym w zasadzie jesteśmy zdani na adb backup i łaskę twórców aplikacji którzy nie wyłączą możliwości backupu danych.
Do tego osobno synchronizacja kontaktów z zewnętrznym źródłem (dla paranoików – własny serwer caldav), backup zdjęć/dokumentów np. Synchronize Ultimate (i ogarnięcie backupu po stronie komputera, z którym synchronizujemy).
Generalnie – spora rzeźba.

Niestety, nie ma takiego uniwersalnego mechanizmu, jaki jest w iPhone’ach. Nie wiadomo z góry, które aplikacje robią backupy danych mechanizmami Google i przeniosą się na nowy telefon. Moje doświadczenie mówi, że bardzo nieliczne – trzeba raczej liczyć na te usługi, które same umieją synchronizować się z własnymi serwerami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *